Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme
kosova
Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Prishtinë, 5 dhjetor - 40 deputetët e Lidhjes Demokratike dhe Lëvizjes Vetëvendosjes, dje kanë propozuar një Rezolutë me të cilën kërkojnë zgjedhje të parakohshme.

Në debatin e mbrëmshëm parlamentar i cili nisi në orën 20:00, pati akuza e kundërakuza rreth asaj se kush ishte fajtor që vendet evropiane nuk i hoqën vizat për qytetarët e Kosovës, përcjell lajmi.net.

Opozita e bëri fajtore qeverisjen aktuale, të cilën e akuzuan për korrupsion e krim të organizuar.

Ndërsa, deputetët e pozitës akuzuan kolegët e opozitës, sidomos ata të Vetëvendosjes, për sjelljet e tyre tre vjet më parë, ku sipas tyre Kosova ishte në pozitë më të favorshme.

Debati përfundoi në orën 01:00.

Rezoluta e opozitës pritet të votohet sot para fillimit të seancës së rregullt.

Tri pikat e Rezolutës:

Forcat politike parlamentare të ulen në tryezën e bisedimeve për të dakorduar agjendën për krijimin e institucioneve të reja përmes zgjedhjeve të lira dhe demokratike.

Pas këtij dakordimi, Qeveria e Kosovës të dorëhiqet dhe Kuvendi të shpërbëhet për t’i hapë rrugë formimit të institucioneve të reja.

Forcat politike të dakordohen që gjatë kësaj periudhe të mos dëmtohen proceset e rëndësisë nacionale, duke u siguruar që të adresohen çështjet më urgjente para se të shpërbëhet Kuvendit, para së gjithash votimi i pakos së ligjeve për ushtrinë.

© ZHURNAL 05.12.2018, 09:23 | Xh.I. | 453 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."