Ky është qyteti ku jeton komuniteti më i madh i emigrantëve shqiptarë
shqiperia
Ky është qyteti ku jeton komuniteti më i madh i emigrantëve shqiptarë

Ky është qyteti ku jeton komuniteti më i madh i emigrantëve shqiptarë

Në të gjithë Kretën 32 535 persona nga vendet e treta janë me leje qendrimi, nga këta 22 025 janë emigrantë shqiptarë. Shifrat janë bërë publike nga Drejtoria e Emigracionit në Kretë.

Sipas të dhënave, 12418 (38%) e emigrantëve jetojnë në Heraklion, 9652 (30%) jetojnë në Chania, 6225 (19%) në Rethymnon dhe 4240 në Lasithi (13%).

Emigrantët jetojnë dhe punojnë në Kretë bashkë me familjet e tyre, duke paguar kontributet për sigurimet dhe taksat.

“Shtetasit shqiptarë janë grupi më i madh numerik i emigrantëve në Kretë, që është 22,025 njerëz, pothuajse 68% e emigrantëve legalë në ishull”, shkruan Protothema, transmeton Ora News.

 

Pas shqiptarëve vijnë rusët, ukrainasit, indianët, gjeorgjianët, sirianët, pakistanezët, moldavët, serbët dhe kinezët. Ndërkohë vlen të përmendet ajo e 1,181 indianëve me leje qëndrimi, 98% e tyre jetojnë në Rethymnon.

Po ashtu sipas agjencisë janë 295 investitorë në ishull, 177 prej të cilëve jetojnë në prefekturën e Hanianës.

Të dhënat u publikuan nga Drejtoria e Emigracionit gjatë një takimi pune në zyrat e Administratës së Decentralizuar të Kretës, në prani të koordinatores Maria Koziraki, mbi kuadrin e ri institucional për të huajt dhe emigracionin.

© ZHURNAL 04.12.2018, 23:38 | T.E. | 3,826 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."