Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit
ekonomi
Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit

Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit

Shkup, 4 dhjetor – Në kuadër të Procesit të Drinit, sot dhe nesër në Athinë mbahet takim pune i ekspertëve nga të gjitha vendet e Basenit të Drinit – Maqedoni, Shqipëri, Mal të Zi, Kosovë dhe Greqi. Ekspertët do të punojnë në analizë të lidhjeve për arsye dhe lidhje të problemeve në Basenin e Drinit dhe sub basenet në liqenin e Ohrit, të Prespës dhe të Shkodrës.

Gjithashtu, do të konfirmohen arsyet për prishjen e cilësisë së ujërave në basen, prishjes së biodiversitetit, ndryshueshmërisë së regjimit hidrologjik dhe transportit të sedimentit, në kontekst kufitar, por edhe do të konfirmohen edhe aktivitetet për reagim dhe parandalim të arsyeve.

Tërë analiza është kontribut për përpunimin e Planit strategjik të akcizës për derdhjen e lumit Drin, që do të jetë dokument të cilin shtetet do ta negociojnë në kontekst të prioriteteve për mbrojtje dhe konfirmim të tërë derdhjes.

Takimi është organizuar dhe udhëhequr nga ana e Partneritetit global për ujëra – Mesdhetar i cili është zbatues ekzekutiv i GEF Projektit të Drinit.

© ZHURNAL 04.12.2018, 11:48 | D.J. | 2,373 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!