80% e pacientëve gënjejnë mjekët
medicina
80% e pacientëve gënjejnë mjekët

80% e pacientëve gënjejnë mjekët

Askush nuk është i përkryer, mirëpo askush prej nesh nuk duam që mjekët tanë ta kuptojnë këtë gjë.

 

Nga 60% deri në 80% e pacientëve gënjejnë mjekët e tyre lidhur me ushtrimet që bëjnë, sa shumë konsumojnë alkool, me çka ushqehen, konsumimin e duhanit apo të drogave dhe gjithçka tjetër qe i bëjnë të duken keq.

 

Ndërsa një e treta e pacientëve nuk kërkojnë sqarime shtesë kur nuk kuptojnë diçka apo nuk pajtohen me rekomandimet e mjekut.

 

Këto rezultate janë parë pas realizimit të një studimi në Universitetin e Utah Health, ku janë anketuar rreth pesë mijë amerikanë në lidhje me atë se çfarë bisedojnë me mjekët.

 

Sipas studimi arsyeja më e madhe e gënjeshtrave është se atyre u bën përshtypje opinioni i mjekëve dhe se nuk dëshirojnë të dëgjojnë ligjërata nga ta.

© ZHURNAL 04.12.2018, 14:24 | Z.H. | 1,650 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."