Shilegov: Përmendorja e UÇK-së është punë e Komunës Çair, Qyteti i Shkupit nuk ka të..
« Analistët » Ligji për gjuhët, shqiptarët të jenë unikë në qëndrime
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
Teuta Arifi mirëpret zv.kryeministrin e Kosovës Enver Hoxhaj
DSC_2812.jpg

Tetovë, 23 janar - E para e Komunës së Tetovës Teuta Arifi sot në ambientet e Komunës së Tetovës ka mirëpritur zv.Kryeministrin e Republikës së Kosovës z.Enver Hoxhaj.

Në llogarinë e sajë në rrjetin social fejsbuk Arifi shkruan:

Sot pata kenaqësinë të mirëpres në takim zv.Kryeministrin e Republikës së Kosovës njëherit dhe mikun tim z.Enver Hoxhaj.

Në takim diskutuam për sfidat e përbashkëta që na presin si rajon me theks të veçant si dy shtete fqinje.

Një impuls i ri bashkëpunimi si dhe një kohezion i ri rajonal, do të ishte një shansë dhe mundësi e mirë të zhvillohej edhe nga bashkëpunimi midis dy shteteve tona.

Bashkëpunimi midis Republikës së Kosoves dhe Republikës së Maqedonisë është i një rëndësie të veçant, i cili mund të shtrihet në disa dimensione.

Në ndërtimin e infrastrukturës rrugore e cila do të lehtësontë jashtëzakonisht shumë lëvizjen e resurseve njerëzore, lëvizjen e mallrave, me ç’rast do ti jepej ekonomisë së vendit tonë edhe një injektim i ri për sa i takon zhvillimit ekonomik.

Një segment tjetër tejet i rëndësishëm është bashkëpunimi i dhomave ekonomike, e cila shkon në funksion sërisht të zhvillimit ekonomik.

Bashkëpunimi ndërmjet Komunave tona, do të fuqizonte jashtëzakonisht shumë edhe integrimin kulturorë dhe arsimorë.

Ngelemi të bindur që lehtësimi doganorë, është edhe një nga hapat e duhur për të zhvilluar këtë bashkëpunim në një stad tjetër të atij partneriteti strategjik.

Falenderova zv.Kryeministrin Hoxha për vizitën, një kujdes i veçant që nga Qeveria e Kosovës nuk ka munguar asnjëherë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.01.2018, 17:47  | B.M. | 1,177 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Jozyrtare » Zhurnal mëson emrat e përfolur për drejtor të BDI-së në këto drejtori
Maqedonia prej nesër nën borë
« Foto » Pandeli Majko në “konakun” e Lazim Destanit
Sot borë në gjithë vendin
Zaev, nuk planifikohet rritje e moshës për pensionim
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.