ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Takim i liderëve për propozimet e Nimicit?!

Të shtunën do të mbahet takim i kreut shtetëror me liderët e partive politike parlamentare në të cilën kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev do ti informojë me ecurin e bisedimeve lidhur me kontestin e emerit, njofton Zhurnal.

11_10.jpg

Shkup, 23 janar – Të shtunën do të mbahet takim i kreut shtetëror me liderët e partive politike parlamentare në të cilën kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev do ti informojë me ecurin e bisedimeve lidhur me kontestin e emerit, njofton Zhurnal.

Në takim, siç raportojnë disa media në gjuhën maqedonase, do të marrë pjesë edhe presidenti Gjorge Ivanov, lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti.

Nga kabineti i kreut të shtetit për TV Kanal 5 kanë vërtetuar se ka iniciativë nga Ministria e Punëve të Jashtme për një një takim koordinues me qëllim që të informohen partitë relevante politike për propozimin e ndërmjetësit Nimic, por theksojnë se deri më tani nga kabineti I presidentit Ivanov nuk është konfirmuar asnjë terminë dhe vend se ku do të mbahet takimi.

 

Nga kabineti i presidentit Ivanov thonë se presidneti është i gatshëm të marrë pjesë në një takim të tillë.  

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.01.2018, 16:32  | D.J. | 1,671 i lexuar

 

 

 

A do të votojë ish ministrja e kulturës ndryshimet Kushtetuese!

Shkup, 16 tetor - Ish ministrja e kulturës Ganka Cvetanova i ka bërë thirrje publike ish-ministres së Kulturës dhe deputete nga VMRO DPMNE, Elizabeta Kançeska Milevska, duke e pyetur se a do të votojë për ndryshimet kushtetuese.

“Publikisht dhe pa mëdyshje pyes ish ministren nëse është e vendosur të votojë ndryshimet kushtetuese! Së paku ajo i ka borxh aq shumë kulturës së Maqedonisë të cilën e ka udhëhequr në 11 vitet e fundit!", ka shkruar nëpërmjet Twitterit, Cvetanova, njofton "Zhurnal".

Ndryshe, Kançeska Milevska nga foltorja u kërkoi krerëve politikë të ulen së bashku dhe përmes dialogut të arrijnë konsensus në vend që me forcë vendosin ndonjë Marrëveshje.

“Pas mbylljes debatit, ne nuk do të votojmë nëse menjëherë do të ndryshojë Kushtetuta, por ne do të vendosim nëse ne mund të bëjmë diçka për Marrëveshjen ose jo", tha deputetja nga VMRO- DPMNE, Elizabeta Kanceska Milevska seancën e sotme parlamentare për ndryshimet kushtetuese.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 21:14  | D.J. | 1.820 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.