Joveski:  Për rastin tragjik të katëvjeçarit Almir Aliu, po punohet në mënyrë profesionale dhe në bazë të ligjit
maqedonia
Joveski:  Për rastin tragjik të katëvjeçarit Almir Aliu, po punohet në mënyrë profesionale dhe në bazë të ligjit

Joveski:  Për rastin tragjik të katëvjeçarit Almir Aliu, po punohet në mënyrë profesionale dhe në bazë të ligjit

Shkup, 23 Janar - Prokurori Publik i Republikës së Maqedonisë, Lubomir Joveski apelon deri tek të gjitha partitë politike që të mos ushtrojnë presion dhe të mos përzihen në punën e Prokurorisë Publike, sikurse që po ndodh ditëve të fundit.  Prokurorët vendimet i marrin dhe do t’i marrin  në bazë të dispozitave ligjore dhe argumenteve, transmeton Zhurnal.

"Me ardhjen time në funksionin Prokuror Publik i Republikës së Maqedonisë kam premtuar se vendimet nuk do të merren në bazë të dëshirave të shtabeve partiake apo qendrave të vendosjes. Profesionalizmi dhe kthimi i besimit tek Prokuroria janë parimet kryesore gjatë kryerjes së këtij funksioni të rëndësishëm", thotë Joveski.

“Partitë politike pavarësisht se janë në pushtet apo opozitë, pa dallim të përkatësisë etnike kanë premtuar se do ti heqin duart nga Prokuroria, do ta respektojnë pavarësinë e saj dhe se angazhohen  për reforma  në sistemin juridik. Për këtë arsye kërkoj edhe për rastin që kohëve të fundit është shumë prezent në opinion, të veprojnë në pajtim të deklarimeve të tyre”.

Ndërsa thotë se për rastin tragjik ku humbi jetën katërvjeçari Almir Aliu, po veprohet në mënyrë profesionale dhe në bazë të ligjit./Alsat-m

© ZHURNAL 23.01.2018, 10:34 | I.XH | 2,425 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."