ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Butaris: Botëkuptimi se Maqedonia është vetëm greke është shumë i keq

Kryetari i Selanikut, Yannis Boutaris, mendon se pretendimi se Maqedonia është vetëm greke dhe asgjë më shumë se kjo, është shumë i dëmshëm.

07_34.jpg

Shkup, 23 janar – Kryetari i Selanikut, Yannis Boutaris, mendon se pretendimi se Maqedonia është vetëm greke dhe asgjë më shumë se kjo, është shumë i dëmshëm.

Ai i tha agjencisë greke ANA-MPA, se kur është fjala për zgjidhjen e një problemi të caktuar, është e nevojshme të merren parasysh të gjitha palët e përfshira në mosmarrëveshje.

Ai tha se duhet të mbyllen “tensionet irredentiste në marrëdhëniet me Shkupin”. “Jo vetëm emri. Nëse Kushtetuta e fqinjëve vazhdon të ketë tendenca irredentiste, çështja nuk do të ndryshojë” tha Boutaris.

 

Në lidhje me protestën në Selanik, Butaris ka përsëritur qëndrimin se ky fenomen nuk ndihmon negociatat dhe nuk e zgjidh problemin.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.01.2018, 10:34  | D.J. | 1,226 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | D.J. | 5.903 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.