ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Dimitrov në Bruksel takim pune në institucionet e Unionit Europian

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, sot do të qëndron në vizitë pune në institucionet e Unionit Europian, transmeton Zhurnal.

dimitrov-md-1170x797.jpg

Shkup, 23 Janar - Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, sot do të qëndron në vizitë pune në institucionet e Unionit Europian, transmeton Zhurnal.

“Fokusi  i vizitës do të jetë realizimi i takimeve dhe bisedimet me udhëheqës vendimarrës.Parashihet që Dimitrov të realizon takime me ndihmës kryetarin e Komisionit Europian, Frans Timerman, me eurokomisionerin për arsim, kulturë, rini dhe sport, Tibor Navraçiç, me drejtorin gjeneral për zgjerim, Kristijan Danielson, me përfaqësues të kabinitetit të kryetarit të KE-së, Zhan-Klod Junker, si dhe me eurodeputet. Bisedimet do të zhvillohen në kontekst të perspektivave eurointegrative të Republikës së Maqedonisë në periudhën që vjenë” njoftojnë nga MPJ-ja.

 

Gjithashtu Dimitrov do ta shfrytëzon mundësinë që të i njofton biseduesit për arritjet e Republikës së Maqedonisë në implementimin e agjendës reformatore, si dhe për përparimin e raporteve me fqinjët, në pritje të publikimit të strategjiës së KE-së për zgjerim të BE-së në Shkurt, si dhe publikimin e raportit të KE-së për përparimin e Republikës së Maqedonisë në Prill.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.01.2018, 10:19  | I.XH | 777 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | I.XH | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.