Dimitrov në Bruksel takim pune në institucionet e Unionit Europian
maqedonia
Dimitrov në Bruksel takim pune në institucionet e Unionit Europian

Dimitrov në Bruksel takim pune në institucionet e Unionit Europian

Shkup, 23 Janar - Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, sot do të qëndron në vizitë pune në institucionet e Unionit Europian, transmeton Zhurnal.

“Fokusi  i vizitës do të jetë realizimi i takimeve dhe bisedimet me udhëheqës vendimarrës.Parashihet që Dimitrov të realizon takime me ndihmës kryetarin e Komisionit Europian, Frans Timerman, me eurokomisionerin për arsim, kulturë, rini dhe sport, Tibor Navraçiç, me drejtorin gjeneral për zgjerim, Kristijan Danielson, me përfaqësues të kabinitetit të kryetarit të KE-së, Zhan-Klod Junker, si dhe me eurodeputet. Bisedimet do të zhvillohen në kontekst të perspektivave eurointegrative të Republikës së Maqedonisë në periudhën që vjenë” njoftojnë nga MPJ-ja.

 

Gjithashtu Dimitrov do ta shfrytëzon mundësinë që të i njofton biseduesit për arritjet e Republikës së Maqedonisë në implementimin e agjendës reformatore, si dhe për përparimin e raporteve me fqinjët, në pritje të publikimit të strategjiës së KE-së për zgjerim të BE-së në Shkurt, si dhe publikimin e raportit të KE-së për përparimin e Republikës së Maqedonisë në Prill.

© ZHURNAL 23.01.2018, 10:19 | I.XH | 861 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."