ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Zaev në Davos në mesin e 340 liderëve botërorë mes tyre, Trump, Mondi, Trudeau, Merkel e May

Në qytetin zviceran do të marin pjesë ekspert nga fusha politik, ekonomia, mediat etj, ndërsa organizatorët rekomandojnë se bota në mënyrë drastike ka ndryshuar viteve të fundit.

Davos-2018-Theresa-May-Donald-Trump-908337.jpg

Shkup, 22 janar - Në forumin botërorë ekonomik që pritet të mbahet në Davos të Zvicrës e që fillon sot e do të mbarojë më 26 janar do të marin pjesë mbi 340 lider botërorë, drejtor të kompanive të mëdha botërore, biznesmen dhe elita më e lartë nga mbarë bota, transmeton Zhurnal.mk

Në qytetin zviceran do të marin pjesë ekspert nga fusha politik, ekonomia, mediat etj, ndërsa organizatorët rekomandojnë se bota në mënyrë drastike ka ndryshuar viteve të fundit.

Në ftesë thuhet se në shumë fronte janë përhapur ndasitë gjeostrategjike dhe se do ketë shumë diskutime politike por edhe të ndryshme.

Mes elitës së lartë në Davos do të merr pjesë dhe kryeministri Zoran Zaev i cili pritet të takohet me kryeministrin grek Aleksis Cipras, ndërkohë që Maqedonia nuk ka pasur përfaqësues të saj në elitën globale që nga viti 2003 kur ishte përfaqësuar nga ish presidenti Boris Trajkovski ndërsa më parë ka qenë edhe Kiro Gligorov, pasiqë në Davos nuk shkohet me dëshirë personale por duhet një ftesë speciale.

Lajmi kryesorë në këtë forum është se do paraqitet edhe presidenti amerikan Donald Trump, ndërsa si një nga mysafirët kryesorë në këtë forum do jetë edhe kryeministri indian Narendra Mori, derisa të ftuar do jenë edhe presidenti frances Makron si dhe kryeministrja britanike May.

Të ftuar do të jenë edhe shefja e FMN-së Kristinë Lagard, drejtori i ABM Xhini Rometi, kryeministri norvegjes Erna Solberg, mbretëresha jordaneze Ranija, ish kryeministri britanik Gordon Braun, kryeministri kanadez Xhastin Trudo dhe ai izraelit Benjamin Netanjahu, e mes shumë të ftuarve të pranishëm do të jenë edhe Elton John dhe Cate Blanchett.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.01.2018, 22:49  | T.E. | 3,076 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | T.E. | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.