Qeveria nuk do të tërheqë ligjin për gjuhët
maqedonia
Qeveria nuk do të tërheqë ligjin për gjuhët

Qeveria nuk do të tërheqë ligjin për gjuhët

Shkup, 22 janar - Qeveria e Maqedonisë mendon se Ligji për përdorimin e gjuhëve është në pajtueshmëri me Kushtetutën e vendit dhe nuk ka ndërmend të tërheqë atë, transmeton Zhurnal edhe përkundër thirjeve të VMRO që i njejti ligj të tërhiqet.

Nga opozita mendojnë se ai është anti kushtetues dhe praktikisht i papërdorshëm dhe rekomandojnë që të meret një hap i rëndësishëm nga qeveria që do jetë në pajtim me interesat e shtetit dhe qytetarëve të saj.

Nga qeveria dhe LSDM mendojnë se ligji është votuar dhe është demokratik, sipas procedurës parlamentare dhe në interes të qytetarëve dhe vendit.

© ZHURNAL 22.01.2018, 22:26 | T.E. | 4,315 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."