ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL
« Analizë » Fondet e BE-së për Maqedoninë, një histori papërgjegjshmërie
« INSIDE » Parkingjet - Komunikacioni akoma mbetet hall i madh i qytetarëve

 

Lajme nga Maqedonia
Ligji për amnesti publikohet në Gazetën Zyrtare, fillon pregaditja e listës (Dokument)
shutterstock-jail-cell-closeup.jpg

Shkup, 22 janar - Ligji për amnesti i cili u votua ditë më parë në Parlamentin e Maqedonisë tashmë është publikuar edhe në Gazetën Zyrtare nga ku edhe hynë në fuqi, shkruan Zhurnal.mk

Ndërkohë që pas publikimit në Gazetën Zyrtare, ka nisur të përpilohet edhe lista me emrat e të burgosurve të cilët pritet të lirohen nga përfshirja në ligjin e amnestisë si dhe lista e atyre të cilëve ju falet 30% e dënimit.

Ndryshe, gjithsej 670 persona të dënuar me gjashtë muaj burgim do të lirohen nga vuajtja e mërtutjeshme të dënimit, ndërsa 3.097 personave të tjerë të dënuar me më shumë se gjatë muaj burgim, do t’iu hiqet 30 për qind e dënimit pasi sot Kuvendi miratoi Ligjin për amnesti. Ligji do të zbatohet për personat që janë dënuar deri më 20 shtator të vitit të kaluar.

Ai nuk përfëshinë përsonat e dënuar për vepra të rënda penale, si janë, vrasjet, përdhunimet dhe pedofili si dhe rastet për terorizëm dhe vepra penale kundër shtetit, rendit dhe qetësisë publike. “Amnistia nuk i përfshin të dënuarit të cilët deri në hyrjen në fuqi të këtij ligji është urdhëruar nxjerrje të fletarrestit për shkak se janë të pakapshëm për organet e ndjekjes penale”, thuhet në ligj.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.01.2018, 21:30  | T.E. | 7,439 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.
 
<