Më 26 janar 2018, promovohet libri i të mbijetuarës së Holokaustit
maqedonia
Më 26 janar 2018, promovohet libri i të mbijetuarës së Holokaustit

Më 26 janar 2018, promovohet libri i të mbijetuarës së Holokaustit

Shkup, 22 janar - Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup dhe Shoqata qytetare “Acta Non Verba” – Shkup, në bashkëpunim me Sekretariatin për Çështje Evropiane të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, organizon Akademi përkujtimore me rastin e 73-vjetorit të çlirimit të kampit fashist Aushfic.

Me këtë rast do të promovohet libri tregjuhësor memoaristik i autores hebreje Mimi Kamhi Ergas–Faraxhi “JETA IME NËN PUSHTIMIN NAZIST”, ku do të merr pjesë si mysafire e veçantë, vajza e saj e mbijetuar nga Holokausti, Ita (Drita) Bartuv.

Aktiviteti zhvillohet më 26 janar 2018 (e premte), në ora 14:00, në ambientet e Sekretariatit për Çështje Evropiane në Shkup.

Referues:
-Bujar Osmani, Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane;
-Dan Oryan – Ambasador i Izraelit në Shkup;
-Tomas Gerberih – Ambasador i Gjermanisë në Shkup;
-Skender Asani – drejtor i ITSHKSH-së dhe promotor i librit;
-Ita (Drita) Bartuv – e mbijetuar e Holokaustit.

© ZHURNAL 22.01.2018, 21:34 | T.E. | 3,234 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."