« Analistët » Ligji për gjuhët, shqiptarët të jenë unikë në qëndrime
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Më 26 janar 2018, promovohet libri i të mbijetuarës së Holokaustit
Kopertina-Mimi-Faraxhi.jpg

Shkup, 22 janar - Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup dhe Shoqata qytetare “Acta Non Verba” – Shkup, në bashkëpunim me Sekretariatin për Çështje Evropiane të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, organizon Akademi përkujtimore me rastin e 73-vjetorit të çlirimit të kampit fashist Aushfic.

Me këtë rast do të promovohet libri tregjuhësor memoaristik i autores hebreje Mimi Kamhi Ergas–Faraxhi “JETA IME NËN PUSHTIMIN NAZIST”, ku do të merr pjesë si mysafire e veçantë, vajza e saj e mbijetuar nga Holokausti, Ita (Drita) Bartuv.

Aktiviteti zhvillohet më 26 janar 2018 (e premte), në ora 14:00, në ambientet e Sekretariatit për Çështje Evropiane në Shkup.

Referues:
-Bujar Osmani, Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane;
-Dan Oryan – Ambasador i Izraelit në Shkup;
-Tomas Gerberih – Ambasador i Gjermanisë në Shkup;
-Skender Asani – drejtor i ITSHKSH-së dhe promotor i librit;
-Ita (Drita) Bartuv – e mbijetuar e Holokaustit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.01.2018, 21:34  | T.E. | 2,429 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
Besa e Bilall Kasamit mban Kongresin e parë
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Foto » Pandeli Majko në “konakun” e Lazim Destanit
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.