ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
Afrin, vazhdon operacioni i forcave turke

Forcat e Armatosura të Turqisë, sëbashku me Ushtrinë e Lirë Siriane, prej tre ditësh vazhdojnë me operacionin ne Afrin që kontrollohet nga forcat kurde të PYD/PKK, në kuadër të Operacionit "Dega e Ullirit".

_99691947_hi044215452.jpg

Forcat e Armatosura të Turqisë, sëbashku me Ushtrinë e Lirë Siriane, prej tre ditësh vazhdojnë me operacionin ne Afrin që kontrollohet nga forcat kurde të PYD/PKK, në kuadër të Operacionit "Dega e Ullirit".

Në ditën e tretë të Operacionit "Dega e Ullirit", forcat turke kanë nisur një operacion edhe nga Azezi që gjendet në lindje të Afrinit. Ndërkohë avionët luftarak të forcave turke kanë goditur objektivat kurde në malin Burseja e cila ka një rëndësi strategjike për mbrojtjen e Afrinit. Edhe siç njoftojnë mediat në turqi edhe forcat kurde me predha, artilerike dhe raketore kanë goditur qendrën e qyteti Kilis dhe Azezin e kontrolluar nga opozitarët sirian.

Njësitë e forcave turke kanë kryer gjuajtje artilerike edhe ndaj pozicioneve të PYD/PKK në disa fshatra të qarkut Xhinderis. Poashtu u njoftua se forcat turke nën mbështetjen e Ushtrisë së Lirë Siriane kanë marrë 11 pika në hyrje të Afrinit nga rajonet veriore, veriperëndimore dhe perëndimore, si dhe janë shkatrruar 170 objektiva tëmilitantëve. Operacionin "Dega e Ullirit" forcat turke e filluan të shtunën me synim të marrin kontrollin nga forcat kurde të PYD/PKK-së në Afrin.

Sipas Shtatmadhorisë së Turqisë, operacioni synon të krijojë siguri dhe stabilitet përgjatë kufijve turq dhe rajonit, si dhe të mbrojë popullin sirian nga shtypja dhe mizoria e terroristëve. Operacioni zhvillohet në kuadër të së drejtës së Turqisë bazuar në të drejtën ndërkombëtare, rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të drejtat e vetëmbrojtjes sipas kartës së OKB-së dhe duke respektuar integritetin territorial të Sirisë, ka njoftuar Shtatmadhoria e Turqisë.

Ushtria e Turqisë gjothashtu thekson se "rëndësi të madhe" është duke i dhënë mos dëmtimit të civilëve. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka kundërshtuar zërat që e përshkruajnë operacionet e forcave turke në Afrin si "operacione kundër kurdëve". Erdogan ka theksuar se Turqia nuk ka asnjë problem me kurdët, por në shënjestër ka vetëm parandalimin e korridorit terrorist.

Por Kurdët e Turqisë në Dijarbakir që është edhe qyteti më i madh i Turqisë juglindore kryesisht me popullsi kurde, kanë dënuar ashpër operacionin e ushtrisë turke, në rajonin verior të Sirisë, në Afrin duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndalojnë menjëherë operacionin.Për situatën në Siri me kërkesë të Francës do të diskutohet edhe në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.01.2018, 16:52  | I.XH | 3,652 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | I.XH | 5.614 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.