« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Takimi Bushati- Kotzias, ministria e Jashtme Greke: Kemi hedhur hapa të rëndësishëm
666514__original.jpg

Tiranë, 22 janar - Greqia ka reaguar sot lidhur me frytet e takimit treditor të ministrave të Jashtëm Nikos Kotzias dhe Ditmir Bushati. Në një deklaratë me nota pozitive, Ministria e Jashtme e Greqisë është shprehur se po merret një hap i rëndësishëm drejt ndërtimit të varrezave e ushtarëve grekë që ranë në luftën italo-greke 1940-1941.

Sipas kësaj deklarate çështja e varrezave për ushtarët e rënë të Greqisë u diskutua edhe në negociatat e mbajtura në Kretë nëntorin të kaluar.

Palët kanë rënë dakord dhe janë duke u bazuar në një kornizë kohore, për zbatimin e plotë të marrëveshjes përkatëse, në mënyrë që kjo çështje të zgjidhet në mënyrën më të mirë të mundshme.

“Ne mirëpresim përgjigjen e qeverisë shqiptare për këtë kërkesë të thjeshtë, që tregon se dialogu dhe bashkëpunimi është në një frymë konstruktive dhe të hapur mund të çojnë në zgjidhjen e dallimeve dhe në krijimin e perspektivave pozitive në marrëdhëniet midis vendeve të rajonit dhe popujve.

Ministria e Punëve të Jashtme do të vazhdojë të punojë me përgjegjësi për të mbrojtur interesin kombëtar, duke kultivuar rregullat e fqinjësisë së mirë dhe kushtet për dialog, me qëllim të ndërtimit të së ardhmes së përbashkët evropiane që meriton rajonin tonë”, thuhet në deklaratëne Ministrisë së Jashtme Greke.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.01.2018, 16:16  | Xh.I. | 228 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Besa e Bilall Kasamit mban Kongresin e parë
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Zhurnal mëson » Nesër takohen Thaçi dhe Gashi, ja tema e bisedimeve!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.