ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Medicina
Testet e reja të gjakut zbulojnë tetë lloje të kancerit

Shkenca është duke avancuar një hap para, sa i përket ekzaminimit të hershëm të sëmundjes së kancerit. Hulumtuesit nga Johns Hopkins University janë duke zhvilluar një test të gjakut inovativ që mund të vërej shenja të tetë llojeve të kancerit, shkruan Health, përcjell

analiza.jpg

Shkenca është duke avancuar një hap para, sa i përket ekzaminimit të hershëm të sëmundjes së kancerit.

 

Hulumtuesit nga Johns Hopkins University janë duke zhvilluar një test të gjakut inovativ që mund të vërej shenja të tetë llojeve të kancerit, shkruan Health, përcjell Klan Kosova.

 

Madje ky lloj testi mund ta vërej sëmundjen edhe nëse personi nuk ka kurrfarë simptome.

 

Ky test quhet, CancerSEEK dhe mund të bëjë ekzamimine të testeve ovariale, mëlçisë, stomakut dhe kacereve pankreatike dhe të ezofagut.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.01.2018, 14:48  | Z.H. | 1,223 i lexuar

 

 

 

ASH për Zhurnal Zaev është kryeminisër i vendit e jo mbret i tij, nuk mund të ofron falje për "27 prillin"

Shkup, 15 tetor - Kryeministri Zoran Zaev gjatë fjalimit të tij në Kuvend u shpreh i gatshëm të fal për ngjarjet e “27 prillit”, edhe përkundër faktit që siç tha ai, kjo ka një çmim dhe ai është i gatshëm ta paguaj atë çmim për të ardhmen e vendit dhe brezave që vijnë.

“Të gjithë atë ditë ishim në shënjestër të personave të manipuluar të cilët u vërsulën dhunshëm ndaj deputetëve, tani është rasti i duhur që duke qëndruar të gjithë përkrah Maqedonisë dhe të ardhmes së saj, për fëmijët tanë dhe gjithë fëmijët që vinë pas neve, të falim dhe të pajtohemi. Nuk ka mundësi më të mirë kur tani i duhemi njëri tjetrit, kur i duhemi shtetit dhe popullit tonë. Ana e djathtë e sallës (opozita) ti shtrijë dorën anën së majtë (shumicës) kolegët e anës së majtë ti shtrinë dorën atyre të anës së djathtë. Tani është momenti i shkëlqyeshëm që të falim dhe të pajtohemi. Nga këtu dërgoj mesazhin për falje dhe pajtimet për ngjarjet që ndodhën më 27 prill”, tha Zaev.

Ndaj këti fjalimi të kryeministrit ku ofroi falje për 27 prillin, kanë reaguar nga Aleanca për Shqiptarët ku lideri i tyre Ziadin Sela natën e 27 prillit ishte pothuajse i "vdekur" nga sulmet e dhunuesve që hyrën në Kuvend.

Flakron Bexheti nga Aleanca për Shqiptarët për Zhurnal shprehet se Kryeministri nuk mund të jetë mbi institucionet dhe të ofron falje për 27 prillin. Ai thotë se Zaev është kryeministër i vendit e jo mbret i tij.

"Nuk e di kryeministri a ka pasur ndonje hall apo sherr privat apo familjar me 27 prill që po shtron dorën e pajtimit. Nëqoftëse  fjalen e ka për ngjarjet e 27 prillit në kuvend, ai nuk eshte mbi institucionet, mbi drejtsine, është i zgjedhur kryeministër i vendit dhe jo mbret i tij", kanë theksuar për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal nga Aleanca për Shqiptarët.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 13:23  | Z.H. | 373 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.