ASH: Dy pr/amandamente për ndryshimet kushtetuese
maqedonia
ASH: Dy pr/amandamente për ndryshimet kushtetuese

ASH: Dy pr/amandamente për ndryshimet kushtetuese

Shkup, 16 dhjetor - Njëri ka të bëj me atë që në Ligjin Kushtetues, krahas shteteve tjera me të cilat kufizohet Maqedonia, të shtohet edhe Republika e Kosovës.

Apo konkretisht Amandamenti prasheh që: Pas Nenit 1 të shtohet një Nen i ri,  Neni 1-A në të cilin thuhet: Kufiri shtetëror i Republikës së Maqedonisë  dhe kufiri i saj i përhershëm me Republikën e Shqipërisë, Republikën e Bullgarisë, Republikën e Greqisë, Republika e Serbisë dhe Republika e Kosovës.

Amandamenti tjetër ka të bëj me termin “qytetarët maqedonas”, i cili propozojnë të zëvendësohet me termin qytetarët.

Konkretisht Amendamenti parasheh që: Në Nenin 2 paragrafi 2 fjalët “qytetarët maqedonas”  të zëvendësohet me “qytetarët”.

Debati mbi ndryshimet kushtetuese është paraparë të nis të marten e javës që vjen.

© ZHURNAL 16.12.2018, 16:50 | D.J. | 3,194 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."