31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat
maqedonia
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat

31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat

Kërçovë, 20 janar - 31 vjeçarja Debora Xhambazi ka vdekur të enjten gjatë lindjes me prerje cezariane bën të ditur Nova transmeton Zhurnal.mk

Xhambazi, me profesion stomatologe në Kërçovë e për të cilën ka qenë lindja e parë për shkak se është shëruar nga steriliteti kishte shkuar të lindë në spitalin privat Sante Plus dhe gjatë vendosjes së anestezionit të plotë me prerje cezariane i janë mbyllur kanalet e frymëmarjes dhe nuk ka mundur të merr frymë.

Informacioni është vërtetuar edhe nga spitali ku thonë se bëhet fjalë për një alergji të fuqishme nga reagimi i anestezionit.

Mjekët të cilët kanë bërë lindjen janë munduar të bëjnë gjithçka dhe për një orë e gjysëm janë munduar të shpëtojnë dhe të lirojnë kanalet e frymëmarjes, por ajo ka pasur ndalesë të punës së zemrës.

Pas një orë e gjysëm lufte për jetë kanë bërë lindjen dhe fëmija i gjinisë mashkull ka pasur probleme sepse ka mbetur një kohë pa oksigjen, e pas reanimacionit nga ana e ekipit është dërguar në Karil ku atje është konstatuar vdekja e saj.

© ZHURNAL 20.01.2018, 13:47 | T.E. | 24,709 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."