ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
31 vjeçarja nga Kërçova vdes gjatë lindjes në një spital privat

Xhambazi, me profesion stomatologe në Kërçovë e për të cilën ka qenë lindja e parë për shkak se është shëruar nga steriliteti kishte shkuar të lindë në spitalin privat Sante Plus dhe gjatë vendosjes së anestezionit të plotë me prerje cezariane i janë mbyllur kanalet e f

brza-pomosh-e1496404223700.jpg

Kërçovë, 20 janar - 31 vjeçarja Debora Xhambazi ka vdekur të enjten gjatë lindjes me prerje cezariane bën të ditur Nova transmeton Zhurnal.mk

Xhambazi, me profesion stomatologe në Kërçovë e për të cilën ka qenë lindja e parë për shkak se është shëruar nga steriliteti kishte shkuar të lindë në spitalin privat Sante Plus dhe gjatë vendosjes së anestezionit të plotë me prerje cezariane i janë mbyllur kanalet e frymëmarjes dhe nuk ka mundur të merr frymë.

Informacioni është vërtetuar edhe nga spitali ku thonë se bëhet fjalë për një alergji të fuqishme nga reagimi i anestezionit.

Mjekët të cilët kanë bërë lindjen janë munduar të bëjnë gjithçka dhe për një orë e gjysëm janë munduar të shpëtojnë dhe të lirojnë kanalet e frymëmarjes, por ajo ka pasur ndalesë të punës së zemrës.

Pas një orë e gjysëm lufte për jetë kanë bërë lindjen dhe fëmija i gjinisë mashkull ka pasur probleme sepse ka mbetur një kohë pa oksigjen, e pas reanimacionit nga ana e ekipit është dërguar në Karil ku atje është konstatuar vdekja e saj.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.01.2018, 13:47  | T.E. | 24,572 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | T.E. | 6.030 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.