Në Siri lirohen 19 gra dhe fëmijë të mbajtur peng për katër muaj
bota
Në Siri lirohen 19 gra dhe fëmijë të mbajtur peng për katër muaj

Në Siri lirohen 19 gra dhe fëmijë të mbajtur peng për katër muaj

Damask, 9 nëntor – Armata siriane kumtoi se gjatë operacionit ushtarak në pjesën qendrore të Sirisë, ka liruar 19 gra dhe fëmijë, të cilët pothuajse katër muaj janë mbajtur si pengje nga ana e pjesëtarëve të grupit xhihadist Shteti Islamik (SHI).

Operacioni është zbatuar në rajonin e Hamima, në lindje të qytetit Palmira.

Pengjet e liruara ishin ndër 30 personat të cilët u rrëmbyen nga ana e xhihadistëve më 25 korrik në provincën jugore siriane Svejda.

Armata informoi edhe se gjatë operacionit janë vrarë të gjithë xhihadistët që i kanë mbajtur pengjet.

© ZHURNAL 09.11.2018, 09:28 | Xh.I. | 430 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."