« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Pse kufjet e iPhone kanë vrima shtesë?
kufjet.jpg

Ndoshta nuk u keni kushtuar shumë vëmendje kufjeve ‘EarPod’ të Apple, por nëse i shikoni me kujdes, do të vëreni disa vrima shtesë në plastikë.

 

Por për çfarë shërbejnë ato? Ato nuk janë mikrofon, por janë për ta bërë muzikën që të dëgjohet shumë më mirë.

 

EarPods kanë zmadhues të vegjël zëri brenda kufjeve. Një zmadhues funksionon duke vibruar një kon me një elektromagnet, për t’i shtyrë valët e zërit në ajër, duke krijuar zhurmë, transmeton Gazeta Express.

 

Por vibrimet e konit mund të krijojnë shtypje, që e bën më të vështirë që një zmadhues të vibrojë. Apple e zgjidhë këtë problem me këto vrima, ato e lënë ajrin të rrjedhë brenda dhe jashtë zmadhuesit, duke parandaluar krijimin e shtypjes.

 

Kjo ia mundëson zmadhuesve të kufjeve që të lëvizin më lirshëm, duke krijuar tinguj më akustik dhe me më shumë bas.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.01.2018, 12:50  | Z.H. | 1,176 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Besa e Bilall Kasamit mban Kongresin e parë
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Zhurnal mëson » Nesër takohen Thaçi dhe Gashi, ja tema e bisedimeve!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.