ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Teknologji
NASA zbulon një rrjet kanalesh nëntokësore akulli në Hënë

Një anije e Nasës që orbiton vazhdimisht rreth satelitit tonë natyral zbuloi disa puse të vegjël në një krater afër polit verior të Hënës që shkencëtarët besojnë se janë hyrjet nën një rrjet nëntokësor të kanaleve të llavës që mund të lehtësojnë aksesin e akullit të aku

nasa-logo-web-rgb_0-1.jpg

Një anije e Nasës që orbiton vazhdimisht rreth satelitit tonë natyral zbuloi disa puse të vegjël në një krater afër polit verior të Hënës që shkencëtarët besojnë se janë hyrjet nën një rrjet nëntokësor të kanaleve të llavës që mund të lehtësojnë aksesin e akullit të akumuluar në kratere.

 

Instituti Seti dhe Insituti Mars identifikuan puset përmes analizave të të dhënave marrë nga imazhet e Lunar Reconnaissance Orbiter i Nasës. Shkencëtarët thonë se nëse ka akull në këto gropa mund t’u lejojë eksploratorëve të ardhshëm një akses më të lehtë ndaj akullit nëntokësor dhe për rrjedhojë për ujin, sesa do të gërmonin si zakonisht në sipërfaqe shkëmbore në polet hënore.

 

Puset u zbuluan në vendin e Philolaus Crater: një krater me diametër prej 70 km dhe me kordinata 72.1oN, 32.4oW, pothuaj 550 km nga poli verior i Hënës. Këto puse duken si gropa pa buzë 15 dhe 30 metra plotësisht të hijëzuara. “Imazhet me rezolucionin më të madh, të marra në Cráter Philolaus, nuk lejojnë që këto puse të identifikohen si gropa të kanaleve të llavës me një siguri prej 100%, por po kërkojmë duke marrë parasysh madhësinë, formën, kushtet e ndriçimit dhe konfigurimin gjeologjik, – u shpreh në një komunikatë Pascal Lee, shkencëtar planetar në Insitutin Seti dhe Insitutin Mars. Para këtij zbulimi shkëncëtarë të tjerë kanë gjetur më shumë se 200 puse në Hënë që shumë prej tyre u identifikuan si gropa që të çojnë në kanalet e llavës nëntokësore, megjithatë njoftimi përfaqëson informacionin e parë publik të këtyre gropave që të çojnë në kanalet e llavës në rajonet polare të Hënës. Kjo është një mënyrë më e lehtë për të nxjerrë akull hënor dhe ujë si dhe për të furnizuar koloni hënore në këtë zonë. /Bota.al/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.01.2018, 11:18  | Z.H. | 1,089 i lexuar

 

 

 

Misovski: Mickoski e di që do t'i humbë zgjedhjet

Shkup, 15 tetor - Deputeti i PRSD-së, Goran Misovski në seancën e sotme për ndryshimet kushtetuese potencoi se ekzistojnë dy skenare, njëra është pranimi i marrëveshjes së Prespës që sipas tij do të mundëson antarësim në BE dhe NATO me identitet të garantuar ose skenari tjetër janë zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, transmeton Zhurnal.

"Anketat i keni edhe ju edhe ne, dhe e dini se koalicioni i LSDM-së do të fiton në zgjedhje. Por dëshira e Mickoskit është që të iu zëvendëson juve dhe të vendos në grupin paralmentara persona të afërt të tij", tha Misovski në replikën ndaj Ilija Dimovskit të VMRO-DPMNE-së.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 12:50  | Z.H. | 23 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.