​​Zjarri në Kaliforni shkatërron mijëra shtëpi
bota
​​Zjarri në Kaliforni shkatërron mijëra shtëpi

​​Zjarri në Kaliforni shkatërron mijëra shtëpi

 Tre zjarre të mëdha kanë përfshi malet e Kalifornisë, ku mijëra ndërtesa janë djegur dhe më shumë se 10,000 njerëz janë evakuuar. 

“Për shkak të një zjarri pyjor në Kaliforninë veriore, ka një rrezik të drejtpërdrejtë të djegies së 15,000 shtëpive dhe 2,000 ndërtesave komerciale”, paralajmëruan zyrtarët.

Departamenti i Zjarrfikësve njoftoi se 2,000 ndërtesa tashmë janë shkatërruar nga zjarri dhe se era e fortë vazhdon ta përhapë zjarrin.

Autoritete po ashtu njoftuan se, pritet që era do të dobësohet në orët e pasdites, gjë që do t'u mundësonte zjarrfikësve të rifillojnë punën për shuarjen e zjarreve.

Për shkak të një zjarri që shpërtheu në pjesën jugore të Kalifornisë, u urdhërua evakuimi i tërë i qytetit Malibu, një vendpushim pranë bregdetit.

Zjarri shpërtheu dje në veriperëndim të Los Anxhelosit dhe u përhap në jug në malet e Santa Monikës./KosovaPress/

© ZHURNAL 09.11.2018, 19:06 | T.E. | 1,029 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."