« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
Memeti: Maqedonia nuk guxon ta lëshojë mundësinë për integrim në NATO
001.jpg

Shkup, 19 janar - Maqedonia nuk guxon ta lëshojë mundësinë  për integrim në NATO, ndërsa kushtin e vetëm që duhet ta përmbushë është tejkalimi i kontestit për emrin me fqiun jugorë Greqinë, vlerëson për MTV2, analisti politik Ibraim Mehmeti.

Sipas tij vendi duhet të dëshmojë gadishmëri për ta tejkaluar këtë ngërç që po bllokon vendin me dekada në ruugën euroatlantike.

“Mesazhet e sekraterit të NATO-s ishin të qarta se duhet të gjindet një kompromis që do të thotë se Maqedonia do të duhet të jetë e gatshme për kompromis dhe se kjo është faktikisht kushti i vetëm pra kjo është një ofertë e cila nuk guxon të lëshohet dhe të humbet një shancë që nuk guxon të humbet sepse praktikisht  z.Stontelberg e vërrtetoi se parakushtet që është dashur t’i plotsojë Maqedonia janë plotësuar dhe vetëm nevojitet të zgjidhet çështja e emrit, dhe nëse Maqedonia nuk e bën këtë atëherë vërrtetë nuk e di se kur do të fitojë një shancë të re”, tha analisti politik, Ibraim Memeti.

Çështja për emrin kërkon konzenzus thotë Memeti duke përfshi edhe rolin dhe përgjegjësinë e opozitës.

“Nëse flasim për koalicionin aktual mendoj se e kanë dëshmuar sidomos kryeministri i cili në disa raste e ceki se Maqedonia nuk ka të ashtuquajtura vija të kuqe lidhur me zgjidhjet për emrin që do të thotë se egziston një gadishmëri nga ana e tij shpresoj se edhe nga qeveria   për një kompromis të mundshëm. Kuptohet se kjo nuk është një çështje e cila mund të zgjidhet me votim të tjeshtë, këtu nevojitet konsenzus më i gjërë dhe roli i opozitës është shum i rëndësishëm sidomos i opozitës maqedonase mirpo edhe përgjegjësia e tyre është shum e madhe  mbetet të shohim se si do të veprojnë  në momentin kur do të kemi propozime konkrete” – u shpreh analisti politik, Ibraim Memeti.

Nëse çështja me emrin do të përmbyllet së shpejti do të varet nga përcaktimi i palëve se a do të insistojnë në referendum apo jo, sepse organizimi i një referendum kërkon kohë sqaron Memeti.

Ai pret edhe qëndrimin e qeverisë lidhur me takimit e fundit në Nju Jork midis palëve si dhe deklaratat e negociatorit maqedonas Vasko Naumovsi.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.01.2018, 18:12  | D.J. | 578 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
Besa e Bilall Kasamit mban Kongresin e parë
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Zhurnal mëson » Nesër takohen Thaçi dhe Gashi, ja tema e bisedimeve!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.