Ministri i Kulturës, Ademi në shënimin e Ditës Botërore të gjuhës rome
maqedonia
Ministri i Kulturës, Ademi në shënimin e Ditës Botërore të gjuhës rome

Ministri i Kulturës, Ademi në shënimin e Ditës Botërore të gjuhës rome

Shkup, 9 nëntor - Sot në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë u mbajt solemnitet me rastin e shënimit të 5 Nëntori-Ditës Botërore të gjuhës rome. Në këtë solemnitet fjalë rasti ka mbajtur edhe ministri i Kulturës, Asaf Ademi.

 “Shënimi i kësaj dite paraqet hap të rëndësishëm në ruajtjen, zhvillimin dhe afirmimin e gjuhës rome. Ajo paraqet pjesën e pandashme të identitetit të komunitetit rom, e cila bashkë me kulturën e pasur, janë pjesë e historisë së vendeve të rajonit. Në këtë kontekst dua të them se një nga përkushtimet e Mistrisë së Kulturës është pikërisht kultivimi dhe avancimi i traditës dhe kulturës së të gjithë popujve që jetojnë në Republikën e Maqedonisë, përfshirë edhe komunitetin rom, edhe atë duke krijuar kushte për ruajtjen e identitetit të tyre nacional dhe kulturor”, theksoi ministri i Kulturës, Ademi.

Ai para të pranishmëve i ka theksuar edhe përpjekjet e Ministrisë së Kulturës për përkrahjen e të gjitha aktiviteteve dhe projekteve në kuadër të Programit Vjetor me interes nacional që kanë të bëjnë me kultivimin e kulturës së romëve në Republikën e Maqedonisë.

Fjalime para të pranishmëve mbajtën edhe Zoran Zaev, kryeministër i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Arbër Ademi, ministër i Arsimit dhe Shkencës, Samka Ibraimoski, deputet në Kuvendin e RM-së, s dhe Velko Kajtazi, deputet në Kuvendin e Republikës së Kroacisë.

© ZHURNAL 09.11.2018, 13:42 | Xh.I. | 2,788 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut