Papunësia në Zvicër mbetet në nivelin më të ulët
bota
Papunësia në Zvicër mbetet në nivelin më të ulët

Papunësia në Zvicër mbetet në nivelin më të ulët

Me gjithë ndryshimin sezonal, norma e papunësisë mbeti e pandryshuar në tetor me 2.5 për qind. Megjithatë, numrat nuk janë befasi: ekonomistët e intervistuar nga AWP kishin pritur saktësisht këto vlera.

2.4 për qind ishte raportuar në muajin tetor 2018, e dhjeta e njëpasnjëshme e ulët për muajin e gjashtë me radhë.

Herën e fundit para periudhës aktuale, vlera arriti këtë nivel të ulët në shtator 2008.

Me gjithë ndryshimin sezonal, norma e papunësisë mbeti e pandryshuar në tetor me 2.5 për qind. Megjithatë, numrat nuk janë befasi: ekonomistët e intervistuar nga AWP kishin pritur saktësisht këto vlera.

Seco në fund të tetorit kishte regjistruar 107’315 të papunë në qendrat rajonale të punësimit (RAV). Sipas sondazheve të kryera nga Sekretariati i Shtetit, 729 më shumë se muajin e kaluar. Krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, megjithatë, numri u zvogëlua me 20 për qind, siç raportohet nga SECO. Në atë kohë, pra në tetor 2017, papunësia ishte ende në 3.0 për qind.

Numri i të rinjve të papunë (25 deri në 24 vjet) u zvogëlua në muajin në fjalë për 4.8 për qind, në 13,064 persona, norma ra më tej në 2.4 për qind. Krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, numri në të vërtetë ka rënë me vetëm nën 23 për qind. Mes 25 deri 49-vjeçarëve, norma u rrit me 0.1 pikë përqindjeje, në 2.5 për qind, ndërsa ata të moshës mbi 50 vjeç mbetën të pandryshuar në 2.2 për qind.

Normat për burrat dhe gratë ishin 2.4 për qind secila, me 0.1 për qind për meshkujt.

Sa i përket rajonit, shkalla e papunësisë në Zvicrën gjermanofolëse ishte ende dukshëm më e ulët (2.0 për qind) sesa në Zvicrën perëndimore dhe Ticino (e pandryshuar në 3.3 për qind). Ndërkohë që u rrit me 0.1 pikë përqindja në mesin e shtetasve të huaj në 4.2 për qind.

© ZHURNAL 09.11.2018, 13:31 | Xh.I. | 1,368 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."