Eksodi i infermierëve: “Rregulloni pagat e kushtet, ndryshoni kurrikulat”
shqiperia
Eksodi i infermierëve: “Rregulloni pagat e kushtet, ndryshoni kurrikulat”

Eksodi i infermierëve: “Rregulloni pagat e kushtet, ndryshoni kurrikulat”

Tiranë, 9 nëntor - Sabri Skenderi, President i Urdhërit te Infermierit ne Shqiperi nga Korca ku po zhvillohen zgjedhjet per presidentin e ri te urdhrit te infermierit per Juglindjen ka ngritur disa nga shqetesimet me te cilat perballen sot infermieret:

Sipas tij, qeveria shqiptare duhet te rrise sa më shpejt pagat e infermiereve dhe duhet të përmirësoje kushtet e punes, arsye per te cilat shum infermiere po braktisin Shqiperine dhe po i drejtohen tregut europian.

Gjithashtu sipas kreut të urdhërit të infermiereve në Korcë, duhet te ndryshoje kurikula ne universitetet e rretheve pasi programet nuk jane te njesuara dhe studentet e rretheve në Infermieri hasin veshtiresi ne provimin e shtetit dhe per kete duhet te reagoje ministria e arsimit.

Ne lidhje me ikjen masive te infermierve ai tha se infermieret jane te lire te zgjedhin vete per te ardhmen e tyre.

© ZHURNAL 09.11.2018, 13:25 | Xh.I. | 3,215 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut