Bogojeski: VMRO-DPMNE-së i duhen masa urgjente për t’u përballur me pasojat
maqedonia
Bogojeski: VMRO-DPMNE-së i duhen masa urgjente për t’u përballur me pasojat

Bogojeski: VMRO-DPMNE-së i duhen masa urgjente për t’u përballur me pasojat

Shkup, 9 nëntor - Ish-zv.sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së Petar Bogojeski, në një intervistë për “Deutsche ëelle”, tha se po brengoset për të ardhmen e partisë dhe nuk dëshiron që të realizohen pasohet që i kanë paralajmëruar partnerët evropian.

Bogojeski nuk komentoi pohimet jozyrtare që vijnë nga Partia Popullore Evropiane, se nëse VMRO-DPMNE-ja nuk demokratizohet, mund të përjashtohet nga kjo familje, ta humb mbështetjen dhe të shpallet si strukturë antiperëndimore.

“Partisë Popullore Evropiane në Maqedoni i duhet partner stabil. Nuk është e pranueshme që për shkak të shkurtpamësisë së udhëheqësisë, gjithë agjenda evropiane të monopolizohet nga LSDM-ja. Opozita maqedonase duhet të jetë opsion fitues. Kemi shumë për të bashkëpunuar në këtë drejtim. Ndërsa për momentin për fat të keq me këto politika, jemi shumë larg suksesit”, tha Bogojeski.

Ai tha se së bashku me disa ish-anëtarë të VMRO-DPMNE-së në Kongresin e PPE-së kanë marrë pjesë si të ftuar personal të Joseph Daul.

© ZHURNAL 09.11.2018, 13:19 | D.J. | 711 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut