« Analistët » Ligji për gjuhët, shqiptarët të jenë unikë në qëndrime
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Arifi: Për kushtetueshmërinë e Ligjit për gjuhët vendos Gjykata Kushtetuese
39073314_401.jpg

Shkup, 19 Janar - Profesoresha universitare Besa Arifi duke i referuar fjalimit të presidentit të Republikës së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov kur nuk e nënshkroi dekretin për Ligjin për përodrimin e gjuhëve pohon se për kushtetueshmërinë vendos Gjykata Kushtetuese, sipas nenti 110 të Kushtetutës, transmeton Zhurnal.

“Presidenti dhe fakti që ai hyri në argumentimin e arsyeve se pse është i qëndrimit se ligji është antikushtetues, kurse duke u nisur nga funksioni i tij mund të cilësohet se po kryen ndikim mbi punën e Gjykatës Kushtetuese, që është në kundërshtim me Kushtetutën, ku ndarja e pushtetit vlerësohet si vlerë themelore e ( nenti 8 të Kushtetutës” potencon Arifi.

Në fjalimin e Presidentit Ivanov, Arifi nxjerr  pah edhe gjërat kontradiktore.

 

“Fjalia e parë e tij”Në kryerjen e detyërs si president i Republikës së Maqedonisë gjithmon kam  vapruar me përgjegjësi dhe duke respektuar Kushtetutën, ligjet dhe interesat e R.M”. Këtë e tha Ivanov, i cili para dy viteve i publikoi vendimet e turpshme për amnesti ku  u mundua që të suspendon sundimin e së drejtës, tërësisht kundër Kushtetutës, ligjet dhe interesat e Republikës së Maqedonisë ku të njejtat i tërheqi pa pasur të drejtë as që ti sjellë e as ti tërheqë”./DW

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.01.2018, 10:07  | I.XH | 1,643 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« KUR ZENKU DEMANTON VETVETEN » Kur "Lash Art Tetovë" sekretari Zenku, dëshiron të demanton mediat !
Besa e Bilall Kasamit mban Kongresin e parë
« Foto » Shtetasi turk humb jetën në aksident në rrugën Tetovë-Gostivar
Maqedonia prej nesër nën borë
« Foto » Pandeli Majko në “konakun” e Lazim Destanit
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.