ANALIZË Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin e integrimeve
maqedonia
Analizë Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin e integrimeve

Analizë Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin e integrimeve

Shkup, 18 janar - Pjesa dërmuese e shqiptarëve në Maqedoni gjithnjë janë deklaruar si pro-perëndimorë dhe kanë mbështetur proceset euro-integruese në vend, por është një çështje tjetër se sa ata që i përfaqësojnë në pushtet, kanë kapacitet, mundësi dhe hapësirë veprimi për të kontribuuar konkretisht në këtë drejtim. Fitohet përshtypja se funksionarët shqiptarë, që kanë pasur edhe poste kyç në strukturat euro-integruese të vendit, përkundër angazhimit të tyre të sinqertë, pala tjetër i ka trajtuar vetëm si dekor, për të dëshmuar multietnicitetin para syve të ndërkombëtarëve, kështu vlerëson për Zhurnal, analisti Ismail Arsllani, duke folur mbi përfshirjen e politikëbërjes shqiptare në proceset euro-integruese.

"Është krejt tjetër se sa shqiptarët kanë relevancë për të ndikuar dhe vendosur për këto çështje madhore në shtetin e përbashkët. Përfaqësuesit shqiptarë, aq sa jepet në dijeni, nuk paraqesin kurrfarë problemi apo kushtëzimi para ndërkombëtarëve për sa u përket zgjidhjes së problemeve jetike të tyre në këtë vend. Aq sa ka të drejtë Greqia të bëjë kontestime dhe kushtëzime ndaj Maqedonisë për t'u pranuar në NATO dhe për të ecur përpara në rrugën drejt BE-së, po aq ka të drejtë në radhë të parë edhe Shqipëria, si anëtare e NATO-s, që të veprojë ngjashëm, për të ndihmuar procesin e zgjidhjes së problemeve të shqiptarëve në Maqedoni", vlerëson Arsllani.

Sipas tij, është iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin e integrimeve, sepse ata deri më tash nuk kanë qenë dhe as nuk janë faktorë të vendosjes, siç është pala tjetër. 

"Në këtë rast, shqiptarët vetëm që e mbështesin procesin e integrimeve që, ç'është e vërteta, dëshirohet edhe nga vetë ata, por asgjë më shumë se sa kaq, duke lënë mënjanë rastin për kushtëzime që do të mundësonte realizimin e synimeve dhe politikave shqiptare në këtë vend. Sido që të jetë, edhe kështu, me mbështetje të hapur, bëhet një punë e mirë për shqiptarët", nënvizoi Arsllani.

Nga ana tjetër, historiani Arben Llalla thekson se angazhimi i politikanëve shqiptar është simbolik, sa për të thënë jemi edhe ne apo janë edhe këta, pakica shqiptare. Për fatin e Maqedonisë pas vitit 2001 asnjëherë nuk janë pyetur shqiptarët. 

"Prej kaq vitesh nuk ka asnjë këshilltar shqiptar në bisedimet greko-sllavomaqedonase për ndryshimin e emrit Kushtetues. Vërehet se shqiptarët janë spektatorë në politikën e Maqedonisë. Presidenti Ivanov i zgjedhur dy herë me votat e shqiptarëve, edhe pse ka këshilltar shqiptar në kabinetin e tij nuk e nënshtrojë Ligjin për avancimin e gjuhëve të pakicave në Maqedoni, ku bënë pjesë edhe gjuha shqipe", thekson për Zhurnal, Arben Llalla, hitorian. 

Ai potencon se këtu vërehet se jemi spektator, nuk mund të luajmë qoftë edhe ndonjë rol të dorës së dytë në politikën e vendit.

"Sllavo-maqedonasit janë zotër të politikës së Maqedonisë, duam apo sduam, mos të mendojmë me ndjenja patriotike emocionale", potencon Llalla.

© ZHURNAL 18.01.2018, 20:30 | D.J. | 4,001 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."