ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
Kadyrov sulmon grupet për të drejtat e njeriut në Çeçeni

Lideri çeçen i përkrahur nga Kremlini, Ramzan Kadyrov, ka kundërshtuar pretendimet se një aktivist i burgosur pas akuzave për drogë, është viktimë e një supozimi të rremë.

kadyr-650x358.jpg

Me këto deklarata ai i është referuar arrestimit të udhëheqësit të grupit për të drejtat e njeriut Memorials, Oyub Titiyev, që ka zyrën në Çeçeni.

Titiyev, është ndaluar më 9 janar nga policia, e cila ka thënë se i ka gjetur marihuanë në veturë.

Ai ka hedhur poshtë këto akuza.

Mbështetësit e tij kanë thënë se akuzat kundër 60 vjeçarit,
Titiyev, janë të rreme, pasi ai është një mysliman i devotshëm që nuk pi alkool dhe nuk ka përdorur ndonjëherë drogë.

Kadyrov, e ka cilësuar Titiyev, një “preson të varur nga droga”.

Ai po ashtu ka thënë se çeçenët “e vertetë”, nuk punojnë në organizata për të drejtat e njeriut.

Aktivistët për të drejtat e njeriut kanë thënë se Kadyrov, i emëruar nga presidenti rus, Vladimir Putin më 2007 për të udhëhequr Kaukazin Verior, është duke udhëhequr vendin nën masa tejet të rrepta.

Ata po ashtu kanë akuzuar Kadyrovin, se është përgjegjës për akuzimet që përfshijnë kidnapimet, torturën, dhe vrasjen e kundërshtarëve politikë.

Kritikët e Kremlinit, kanë thënë se Putini ka mbyllur sytë ndaj shkeljes së Kushtetutës ruse nga Kadyrovi, sepse ai ka besim se ish rebeli Kadyrov mund të kontrollojë dhunën në Çeçeni.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.01.2018, 20:28  | T.E. | 1,392 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | T.E. | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.