Gjermani, zgjerohet sfera e ndalesës për automjetet dizel
bota
Gjermani, zgjerohet sfera e ndalesës për automjetet dizel

Gjermani, zgjerohet sfera e ndalesës për automjetet dizel

Gjykata Administrative e Këlnit në Gjermani ka vendosur të ndalojë qarkullimin e disa automjeteve dizel në qendrat e qyteteve Këln dhe Bon duke filluar nga 1 prilli i vitit 2019, raporton AA.

Sipas vendimit të gjykatës, automjetet me standard të emetimit Euro 4, që nga data 1 prill e vitit të ardhshëm nuk do të mund të hyjnë në qendrën e Këlnit dhe Bonit.

Ndalesa në fjalë do të përfshijë edhe automjetet dizel Euro 5 nga 1 shtatori i vitit 2019.

Me vendimin në fjalë synohet reduktimi i ndotjes së ajrit në dy qytetet.

Bashkia e Këlnit planifikon që në vitin 2019 t’i zëvendësojë autobusët e transportit publik me autobusë elektrikë.

© ZHURNAL 08.11.2018, 17:48 | T.E. | 2,876 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut