ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
PAD: Kërkojmë ndryshim të Kushtetutës së Serbisë

Partia e Veprimit Demokratik e Sanxhakut informon opinionin kombëtar dhe ndërkombëtar se ditën e sotme më 17 janar 2009, një grup i personave të armatosur pa asnjë lloj autorizimi ka hyrë në hapësirat zyrtare të Partia e Aksionit Demokratik (SDA) së Sanxhakut dhe kanë

20170117175302915646-1.jpg

Partia e Veprimit Demokratik e Sanxhakut informon opinionin kombëtar dhe ndërkombëtar se ditën e sotme më 17 janar 2009, një grup i personave të armatosur pa asnjë lloj autorizimi ka hyrë në hapësirat zyrtare të Partia e Aksionit Demokratik  (SDA) së Sanxhakut dhe kanë  shtënë   në udhëheqjen e Partisë. Plot 9 vite, autoritetet shtetërore nuk e kanë ndriçuar këtë atentat politik, sikurse edhe  shumë krime të tjera kundër boshnjakëve që nga viti 1990 deri më tani.

Ky krim dhe krime të tjera të pazgjidhura kundër boshnjakëve në Sanxhak novitet e  '90 tregojnë qëndrimin tolerant të  autoriteteve serbe ndaj krimeve  kundër boshnjakëve të Sanxhakut.

Këto janë vetëm disa nga arsyet pse boshnjakët e Sanxhakut nuk i besojnë autoriteteve shtetërore serbe. Autoritetet shtetërore serbe, kryesisht gjyqësori dhe policia, kanë  humbur të drejtën dhe besimin për të vepruar  në Sanxhak.

Për këto arsye, PAD ( SDA) e Sanxhakut, si  parti   parlamentare  e minoriteteve  kërkon ndryshime urgjente dhe të domosdoshme të  Kushtetutës  së Serbisë në mënyrë që më në fund të zgjidhet  status  i Sanxhakut dhe statusi  i popullit boshnjak në Serbi.

 

Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Serbisë dhe   Bashkimit Evropian për një rishikim urgjent të Planit të Veprimit të Kapitullin 23 dhe 24 për pranimin e Serbisë në BE, plani i veprimit të pakicave dhe të drejtën e minoriteteve për të ndërtuar shtetin e së drejtës, sundimit të   së drejtës dhe barazisë para ligjit.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.01.2018, 16:29  | I.XH | 2,238 i lexuar

 

 

 

VMRO: Me huamarrjet e reja, qeveria varfëron qytetarët

Shkup, 16 tetor - VMRO-DPMNE ka drejtuar kritika të ashpra në drejtim të ekzekutivit për huazimet e reja që po bëhen nga Ministria e Financave.

Nga kjo parti akuzuan qeverinë e udhëhequr nga LSDM, se duke pasuruar bashkëpunëtorët e ngushtë të saj, po e zhyt vendin dhe qytetarët në borxhe të reja me marrjen e huas prej 54 milionë euro. VMRO kërkon ndaljen e menjëhershme të këtyre huazimeve që, siç vlerësuan, shpenzohen në projekte joproduktive.

“Qeveria e LDSM-së i obligon qytetarët me 54 milionë euro të reja, para që do duhet të kthehen nga qytetarët dhe gjeneratat e ardhshme. Pos kësaj, Tevdovski dhe LSDM kanë planifikuar edhe një huamarrje tjetër në javët në vijim prej rreth 37 milionë euro, që do të thotë se huamarrja neto shkon në 17 milionë euro pa llogaritur këtu kamatën. Borxhi i përgjithshëm publik i Republikës së Maqedonisë në fund të kuartalit të dytë të vitit 2018 është 48.8% e PBB-së që paraqet rritje prej 0,6 për qind. Manipulimet e Zaevit dhe Tevdovskit se gjoja po nxjerrin nga borxhi shtetin, nuk kalojnë më tek qytetarët. VMRO-DPMNE kërkon menjëherë të ulen shpenzimet joproduktive dhe huamarrjet e mëdha, ndërsa njëkohësisht të zvogëlohet akciza për karburantet”,- tha zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 20:29  | I.XH | 282 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.