Toyota mund të largojë nga prodhimi disa modele që nuk po kërkohen shumë në treg (Foto)
auto
Toyota mund të largojë nga prodhimi disa modele që nuk po kërkohen shumë në treg (Foto)

Toyota mund të largojë nga prodhimi disa modele që nuk po kërkohen shumë në treg (Foto)

Lajmet jo të mira për Lexus RC dhe Toyota 86

Prodhuesi japonez Toyota, ka një linjë shumë të gjerë prodhimesh, duke e bërë një ndër brendet industriale më të përhapura në treg, transmeton Telegrafi.

Por, në një të ardhmen e afërt, i duhet t’i largojë disa modele, që nuk janë shumë të kërkuara në treg.

“Jemi duke bërë hulumtime të hollësishme, për të parë se cilat segmente janë më të kërkuarat dhe më profitabile në të njëjtën kohë. Është e pamundur të mbahen të gjitha” ka thënë Jim Lentz, shef i shitjes së Toyota për Shtetet e Bashkuara.

Gjatë muajit të kaluara, Toyota ka shitur 186,286 makina të ndryshme në Shtete e Bashkuara, ndërsa 22,716 të brendit Lexus.

Disa modele janë shitur më shumë, ndërsa të tjera nuk ishin aq të kërkuara. Derisa janë shitur 27,000 njësi të Camry gjatë muajit tetor, kërkesa për Yaris ishte sa gjysma e atij numri, ndërsa Avalon u kërkua shumë më pak.

Shifrat flasin keq për për modelin 86 që është mjaft i moshuar, që është shitur në vetëm 335 njësi. Me ardhjen e modelit Supra të ri, ky model do ta ketë edhe më të vështirë mbijetesën në treg.

E njëjta gjë vlen për Lexus RC, që është shitur në 211 njësi gjatë muajit të kaluar, teksa është tejkaluar prej LS, që po bëhet një prej makinave kryesore të Lexus.

© ZHURNAL 08.11.2018, 15:25 | Z.H. | 2,554 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Ahmeti:  “Arnautët kanë respekt në Turqi”, për Selën - kanë ikur kohat e folklorizmave!
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Burime pran BDI-së për Zhurnal: Lëvizja Besa e Bilall Kasamit, se Hazbi Lika mund të kalon në partin e tyre, vetëm një ëndërr me sy qel
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
Lajmi i fundit Aksident i rëndë në dalje të Shkupit, lëndohen 4 femra, njëra shtatëzënë
Ndërroi jetë Alajdin Demiri
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat