Një shembull si ai i Blerim Bexhetit, për UÇK-në hapat e vegjël janë punë të mëdha
opinion
Një shembull si ai i Blerim Bexhetit, për UÇK-në hapat e vegjël janë punë të mëdha

Një shembull si ai i Blerim Bexhetit, për UÇK-në hapat e vegjël janë punë të mëdha

Shkruan: Shabi MATNJANI, ish-ushtarë i UÇK-së

Jam mësuar të dëgjojë lajme nga më të ndryshmet për bashkëluftëtarët e mijë, familjet e dëshmorëve dhe invalidëve të luftës së UÇK-së, emblemën dhe kujtimet e së cilës i barti me vete dhe si emanet do ua lë fëmijëve të mijë. Jam mësuar të dëgjojë për degradimin e tyre, s’kamjen dhe përbuzjen ndaj tyre, edhe pse ishin pikërisht ata që ja ndryshuan konstruktin (Kushtetutën) Maqedonisë dhe sollën që shqiptarët të ndjehen Zot në vatrën e tyre. Përskaj gjithë këtyre nënçmimeve që më janë bërë rutin në si ndonjë refren kënge, para ca ditësh ritmin e këtij refreni ma prishi një jehonë shprese e respekti, kujdesi e vlerësimi. Është një gjest i vogël, por punët e mëdha fillimin e kanë me hapa të vegjël. Më erdhë “haberi” se kryetari i Komunës Saraj, Blerim Bexheti ka liruar nga pagesa e taksave komunale gjithë ushtarët e UÇK-së nga kjo komunë, një hap i guximshëm dhe një shembull edhe për kryekomunarët tjerë shqiptarë. Shembulli i Blerimit është një hap i vogël me domethënje të madhe! Është, pikërisht Blerim Bexheti që kujton të tjerët në politikë që vlerat e luftës nuk janë për tu tallur. Sot një punë e vogël ( e madhe) nga Blerimi, kohë më parë nga Izeti e në të atdhmen punën e madhe si gjithmonë e vulos Ali Ahmeti, me ndonjë ligj për ish-UÇK-në.

© ZHURNAL 07.11.2018, 23:07 | T.E. | 34,985 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm