ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
Britani: Shumica e veturave duhet të jenë elektrike deri më 2030

Tre të pestat e veturave të reja duhet të jenë elektrike deri në vitin 2030 në mënyrë që të arrijnë objektivat e gazit serrë, kanë paralajmëruar ministrat britanikë.

91925986_mediaitem91925985.jpg

Tre të pestat e veturave të reja duhet të jenë elektrike deri në vitin 2030 në mënyrë që të arrijnë objektivat e gazit serrë, kanë paralajmëruar ministrat britanikë.

Shtëpitë gjithashtu duhet të ndërtohen në një standard më të lartë, kane deklaruar nga Komiteti për Ndryshimet Klimatike.

Qeveria ka bërë të ditur që Britania është duke ulë emetimet e gazit më shpejtë krahasuar me shtetet tjera anëtare të G 7-ës.

Paralajmërimet vijnë pas publikimit të planit 25 vjeçar, nga kryeministrja Theresa May, për mbrojtje të ambientit.

Ky plan është vlerësuar si përmirësim i lartë nga Komiteti për Ndryshime Klimatike, megjithatë ka pasur kritika sa i përket politikave për karbonin.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.01.2018, 22:10  | T.E. | 1,002 i lexuar

 

 

 

Deri sa po zhvillohet debati, protestohet para Kuvendit

Shkup, 15 tetor - Një grup më i vogël i qytetarëve sot para Kuvendit të RM-së protestojnë kundër ndryshimit të Kushtetutës dhe të emrit të shtetit.

Të pranishmit me transparente "nuk ju votuam ta ndryshoni emrin, dorëheqje..." kërkojnë deputetët të mos i mbështesin ndryshimet e propozuara kushtetuese.

Komunikacioni para Kuvendit të Maqedonisë është i bllokuar, ndërsa protestuesit kanë vendosur tendë në rrugën para Parlamentit.

Para Kuvendit mund të vërehen edhe forca të shtuara policore.

Për momentin në Kuvendin e Maqedonisë në vijim është seanca në të cilën pikë e vetme e rendit të ditës është propozimi për qasjen drejt ndryshimit të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 12:31  | T.E. | 8 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.