Naumovski: Propozimet e Nimic janë larg zgjidhjes së duhur
maqedonia
Naumovski: Propozimet e Nimic janë larg zgjidhjes së duhur

Naumovski: Propozimet e Nimic janë larg zgjidhjes së duhur

Shkup, 17 janar - Përfaqësuesi i Maqedonisë në negociatat për emrin ambasadori Vasko Naumovski pas raundit të fundit të bisedimeve në Nju Jork ka deklaruar se propozimet e Metju Nimic janë larg zgjidhjes së duhur, transmeton Zhurnal.mk

Sipas tij, korniza për bisedime është dhënë nga rezoluta 817 në Këshillin e Sigurisë dhe ajo do të tejkalojë dallimes rreth emrit, asnjë shtet nuk ka të drejtë të vendosë për shtetin tjetër lidhur me emrin e madje as KB nuk ka të drejtë që të përzihet në këtë drejtim për anëtaret e saj.

"Shteti ynë ka emër, është Republika e Maqedonisë, emri është në bazë të identitetit, gjithashtu sot në 2018 askush nuk na cënon se ekzistojmë si popull, nga ana e negociatorit sot janë prezantuar disa ide të cilat mendoj se dalin nga korniza e zgjidhjes së duhur", ka thënë kështu Naumovski.

© ZHURNAL 17.01.2018, 21:00 | T.E. | 4,132 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."