DBM protestë para KB-së kundër ndryshimit të emrit
maqedonia
DBM protestë para KB-së kundër ndryshimit të emrit

DBM protestë para KB-së kundër ndryshimit të emrit

Nju-Jork, 17 janar - Lëvizja "Ne jemi Maqedonia" sot mbajti protestë të qetë para hyrjes kryesore të Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork, ku në mëngjes, sipas kohës lokale, delegacionet e Greqisë dhe të Maqedonisë nën ndërmjetësimin e ndërmjetësit të KB-së, Methju Nimic, biseduan për kontestin rreth emrit.

Kryetari i Diasporës së Bashkuar të maqedonasve, Meto Koloski, paralajmëroi protesta më masovike dhe globale kundër ndryshimit të emrit kushtetues të vendit tonë.

Nga DBM bënë thirrje për protesta para ambasadave të Maqedonisë dhe konsullatave në mbarë botën. 

© ZHURNAL 17.01.2018, 19:38 | D.J. | 937 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."