Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve
maqedonia
Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Ivanov nuk e dekreton Ligjin për përdorimin e gjuhëve

Shkup, 17 janar - Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, deklaroi për opinionin se ai ka vendosur të mos e dekretoj miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. Sipas presidentit ligji rrezikon karakterin unitar të shtetit , sovranitetin dhe integriten territorial të Maqedonisë.

"Më 11 janar të vitit 2018 Kuvendi i Maqedonisë e votoi ligjin për përdorim të gjuhëve pa debat publik, pa përfshirjen e ekspertëve akademik dhe pa opozitën. Në fjalimin e fundvitit theksova se ky ligj është sjell me flamuri evropian. Me miratimin e këtij ligji është keqpërdorur flamuri evropian i cili i ndryshon sistemet ligjore", tha mes tjerash Gjorge Ivanov, president i Maqedonisë.

© ZHURNAL 17.01.2018, 18:06 | D.J. | 3,931 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."