Borisov në PE: Bullgaria dhe Maqedonia janë shembull për atë se si munden të zgjidhen problemet
maqedonia
Borisov në PE: Bullgaria dhe Maqedonia janë shembull për atë se si munden të zgjidhen problemet

Borisov në PE: Bullgaria dhe Maqedonia janë shembull për atë se si munden të zgjidhen problemet

Shkup, 17 Janar - Bullgaria dhe Maqedonia ilustrojnë shembull të vërtetë për atë se si munden që të zgjidhen problemet, duke shfrytëzuar mënyrën e vullnetit të mirë, deklaroi kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov para Parlamentit Europian në Strazburg, transmeton Zhurnal.

Gjithashtu në mënyrë të detajizuar i paraqiti katër prioritetet për kohën e kryesimit e Këshillit të UE-së si dhe  shprehu shpresë se kontesti ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë së shpejti do të zgjidhet, kurse Maqedonia në kohë të shkurtë do të jetë antare e NATO-s dhe UE-së.

Ndërsa si asnjëherë më parë, me kryesimin e Këshillit të UE-së, askush më herët nuk i ka kushtuar aq vëmendje vendeve të Ballkanit Perëndimor e në veçanti Maqedonisë, sikur atë që sot e ka bërë Parlamenti Europian në Strasburg, gjegjësishtë kryeministri Bojko Borisov.

 

 

© ZHURNAL 17.01.2018, 13:15 | I.XH | 1,092 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."