ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Kulturë
Regjisori Ben Apolloni sot nxjerrë “Plaçkitësit” para publikut kumanovar

Regjisori nga Kosova, Ben Apolloni sot do të prezantojë shfaqjen “Plaçkitësit” para publikut kumanovar.

Plakitsit-480x572.jpg

Kumanovë, 16 janar - Regjisori nga Kosova, Ben Apolloni sot do të prezantojë shfaqjen “Plaçkitësit” para publikut kumanovar.

Shfaqja “Plaçkitësit” sipas Joe Orton shfaqet më 16 janar, sot në Teatrin e Kumanovës, në fillim prej ora 20:00.

Edhe pse “Plaçkitësit” trajton momente të hidhura dhe tragjike jetësore, në stilin teatror paraqet komedi e zezë.

““Plaçkitësit” është një komedi e zezë me plot kuptimin e fjalës, sepse ndodhë në ditë funerali, në një ditë kur familjarët e të vdekurës do të duhej të ishin duke mbajtur zi, por ata në atë ditë i bëjnë të gjitha të zezat, duke mos pasur pikë respekti për të vdekurën. Kjo komedi e mbushur përplot situata e batuta komike, në fakt është shumë e hidhur dhe fshikulluese për njeriun e kohës tonë i cili ka humbur të gjitha vlerat njerëzore. Vlera për të cilat gjithmonë është folur, por duket se kurrë nuk kanë ekzistuar”, u shpreh për Portalb, regjisori Ben Apolloni.

Personazhet e komedisë “Plaçkitësit” në regji të Ben Apollonit dhe ndihmës-regjie Ibër Deari, në skenë do të vijnë nën interpretimin e aktorëve rezidentë të Teatrit të Kumanovës: Sefedin Shabani, Shkëlqim Islami, Ismail Kasumi, Qazmedin Nuredini, Mirsad Abazi, dhe aktores mysafire nga Shkupi, Rabije Alilovska.

Përndryshe, kjo vepër e Joe Orton është konsideruar shumë provokuese dhe ka shkaktuar shumë debat në kohën kur është shfaq për herë të parë (1965).

Në trajtimin regjisorial aktual, në skenën e Teatrit të Kumanovës kjo shfaqje do të jetë provokuese, por jo vetëm më përmbajtjen por edhe si realizim skenik.

Përkujtohet aktori Sefedin Nuredini (1954 – 2017)

Image may contain: 1 person, sky and cloudVendosja e datës 16 është bërë në shenjë përkujtimi të veprës së aktorit kumanovar, Sefedin Nuredini i cili vjet, më 14 janar ndërroi jetë pas një sëmundje të rëndë shëndetësore.

Sefedin Nuredini (24.01.1953-14.01.2017), aktor me disa decenie përvojë në Teatrin Shqiptar të Shkupit dhe kujtohet si njohës i mirë i teatrit e dramës, rolin e gjuhën e skenës, si njeri që kishte aftësi të bënte humor të lezetshëm dhe që dëgjonte e respektonte mendimin e tjetrit. Kishte zë kumbues dhe të kthjellët në skenë që ngulitej në kërshërinë e publikut të ankthshëm.

Në kujtesë të pashlyeshme është roli i tij për Prometheun. Sefedin Nuredini ishte edhe krijues letrar, sidomos me prozat e tij që rrezatonin fabulë me nëntekst plot porosi e bukuri të fjalës, të botuara në shtypin shqiptar në Shkup.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.01.2018, 12:23  | Xh.I. | 1,384 i lexuar

 

 

 

Nesër ndalesë për automjetet e rënda në aksin rrugor A2-Tetovë-Gostivar

Shkup, 15 tetor - Punë ndërtimore do të fillojnë të kryhen nesër në aksin rrugor A2-Tetovë-Gostivar, krahu fshati Negotinë prej orës tetë deri në ora 16, nga e hëna deri të shtunën në 20 ditët e ardhshme, për shkak të së cilës do të ketë ndalesë për automjetet e rënda transportuese në këtë aks rrugor.

Në vendin e kryerjes së punëve ndërtimore do të vendoset sinjalizim adekuat i qarkullimit, si dhe sigurim fizik me flamuj, ndërsa qarkullimi do të zhvillohet në mënyrë të barabartë në dy drejtimet.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 13:10  | Xh.I. | 183 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.