"Pazarxhinjtë" do të bëhen me licenca, fiskalizim atëherë kur Maqedonia të anëtarësohet në BE
ekonomi
"Pazarxhinjtë" do të bëhen me licenca, fiskalizim atëherë kur Maqedonia të anëtarësohet në BE

"Pazarxhinjtë" do të bëhen me licenca, fiskalizim atëherë kur Maqedonia të anëtarësohet në BE

Shkup, 15 janar - Në tregjet e Maqedonisë nuk do të ketë fiskalizim derisa Maqedonia nuk anëtarësohet në BE, ndërsa regjistrimi i firmës nuk do të bëhet nëpërmjet regjistrit qëndror por me licenca të cilat do ti japë dhoma e tregtarëve, përcjell Zhurnal.

Kjo parashihet me ligin e ri për tregëti në tregjet e gjelbërta, i cili u soll më 11 e këtij muaji.

Kryetari i dhomës së tregtarëve Ekrem Dolek tha se do të jepen licencat dhe do të shpërndahen nëpër tregjet sepse nga shoqata e tregtarëve janë regjistruar në dhomën e tregtarëve./Zhurnal.mk

© ZHURNAL 15.01.2018, 14:00 | Z.H. | 3,501 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."