« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Qofte me lëng
IMG_6111-1300x867.jpg

Një pjatë dimërore që – “të sjell shpirtin në vend” – thonë të vjetrit,  sidomos për ato ditë të ftohta kur kthehesh nga puna dhe do diçka që të të ngrohë trupin dhe shpirtin. Kjo pjatë është për mua aroma e shtëpisë.

 

 

 

Fillimisht përgatitni qoftet. Thekni fetat e bukës dhe kalojini në një mikser së bashku me hudhrat dhe qepën. Në një enë të bollshme, bashkoni mishin e grirë me vezët, bukën e thekur të grirë me qepën dhe hudhrat, kripë, rigon, piper të zi, sodën e bukës dhe mendrën e grirë trashë. Punojeni brumin me duar derisa të lidhet me përbërësit dhe formoni qoftet duke i lyer pak duart me vaj ulliri që të mos ju ngjiten nëpër duar.

 

Në një enë të bollshme vendosni pak vaj ulliri dhe skuqni qoftet mirë nga të dyja anët, hiqni dhe ruajini mënjanë. Në të njëjtën enë shtoni gjalpin dhe kur ai te shkrijë, bashkoni dhe miellin, skuqeni paksa dhe shuajeni me uthull. Lëreni derisa uthulla të avullojë dhe shtoni ngadalë lëngun e mishit të nxehtë, duke e përzier vazhdimisht që të mos t’ju formohen kokrriza. Kriposeni, shtoni hudhrat e shtypura dhe pak piper të zi dhe lëreni të gatuhet në zjarr të ngadaltë për disa minuta. Pastaj vendosni te lengu qoftet dhe arrat e copëtura, por jo të bëra pluhur. Lëreni të ziejë përsëri rreth 15 minuta të tjera ose kur shikoni që lëngu është ajkosur.

 

PËR QOFTET

400 gram Mish i grirë viçi

2-3 thelpinjë Hudhra

1 tufë e vogël Mëndër

2 Vezë

2 Feta buke

1 Qep

Pak Rigon

Pak Kripë

Pak Piper të zi

2 lugë Vaj ulliri

1 lugë e vogël Sodë buke

PËR LENGUN

2 lugë Miell

2 thelpinjë Hudhra

1 dorë Arra

Pak Kripë

1 lugë Gjalpë

1 lugë Vaj ulliri

Pak Piper të zi

750 ml. Lëng mishi ose vegjetal

2 lugë Uthull të kuqe

/Blitz.al.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 13:37  | Z.H. | 815 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !?
Vajza e Gjyste Vulajt tregon gjoksin, ndizet rrjeti...
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.