« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Ëmbëlsira më e shijshme me mollë
134007915.jpg

Provojeni edhe më tej këtë ëmbëlsirë, çdoherë do të jetë zgjedhja juaj...

 

Nevojiten:

1 gotë (prej 300 ml) griz

1 gotë miell

1 gotë sheqer

1 pluhur pjekurinash

1 sheqer vanilje

mollë, sasis sipas dëshirës

kanellë, sipas dëshirës

gjalpë ose margarin

 

Përgatitja:

- Në një enë më të thellë vendoseni miellin, grizin dhe sheqerin. Shtoni sheqer vanbiljen dhe pluhurin për pjekurina. përzieni.

 

- Lyeni tepsinë të cilën do ta pjekni ëmbëlsirën me gjalpë dhe spërkateni pak me miell. Me duar vendoseni brumin nga përbërësist e thatë. kjo shtresë nuk duhet të jetë e trashë, por vetëm ta mbulojë fundin e tepsisë.

 

- Më pas vendosni një shtresë të trashë të mollëve në rende, të përziera me kanellë.

 

- Mbi mollët sërish vendoseni një rend nga përbërësit e thatë. procedurën përsëriteni derisa t'i shpenzoni të gjithë përbërësit.

 

- Në fund, përsipër kaloni në rende gjalpin apo margarinin. Vendoseni të pjeket në furrë në 200 gradë Celsius për rreth 40 minuta apo deria të marrë ngjyrë të bukur të artë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 09:27  | Z.H. | 3,813 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.