ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Teknologji
Facebook sjell Messenger-in për fëmijë (FOTO)

Facebook Messenger Kids është duke ardhur në tabletët Amazon Fire dhe Amazon Appstore në SHBA, të pikturuara nga TechCrunch. Aplikacioni i mesazheve për fëmijët nën moshën 13 vjeçare fillimisht ishte në dispozicion vetëm në iPads, iPhones dhe iPod touch në fillim të dhj

onboarding-compiled.jpg

Facebook Messenger Kids është duke ardhur në tabletët Amazon Fire dhe Amazon Appstore në SHBA, të pikturuara nga TechCrunch. Aplikacioni i mesazheve për fëmijët nën moshën 13 vjeçare fillimisht ishte në dispozicion vetëm në iPads, iPhones dhe iPod touch në fillim të dhjetorit. Aplikacioni i mesazheve për fëmijët në Facebook ka një numër të kontrolleve prindërore në vend, transmeton Sovrani.info. Kjo lejon prindërit të kontrollojnë listën e kontakteve dhe të heqin kontaktet e padëshiruara. Mesazhet gjithashtu nuk mund të fshihen nga fëmijët.

 

Prindërit dhe të rriturit e tjerë të miratuar mund të lidhen me aplikacionin e tyre të lajmëtarëve për t’u futur në fëmijët e tyre. Gjithashtu, nëse fëmijët raportojnë përmbajtje të papërshtatshme, prindërit ose kujdestari i tyre do të njoftohen. Facebook thotë se aplikacioni është dizajnuar gjithashtu të jetë në përputhje me Aktin e Privatësisë dhe Mbrojtjes së Fëmijëve Online (COPPA). Përkundër këtyre kontrolleve prindërore, Facebook ende është kritikuar për krijimin e një aplikacioni për fëmijët nën 13 vjeç, gjë që mund të ushqejë varësinë e fëmijëve në mediat sociale që nga mosha e hershme. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 14:13  | Z.H. | 1,238 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | Z.H. | 5.823 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.