Facebook sjell Messenger-in për fëmijë (FOTO)
teknologji
Facebook sjell Messenger-in për fëmijë (FOTO)

Facebook sjell Messenger-in për fëmijë (FOTO)

Facebook Messenger Kids është duke ardhur në tabletët Amazon Fire dhe Amazon Appstore në SHBA, të pikturuara nga TechCrunch. Aplikacioni i mesazheve për fëmijët nën moshën 13 vjeçare fillimisht ishte në dispozicion vetëm në iPads, iPhones dhe iPod touch në fillim të dhjetorit. Aplikacioni i mesazheve për fëmijët në Facebook ka një numër të kontrolleve prindërore në vend, transmeton Sovrani.info. Kjo lejon prindërit të kontrollojnë listën e kontakteve dhe të heqin kontaktet e padëshiruara. Mesazhet gjithashtu nuk mund të fshihen nga fëmijët.

 

Prindërit dhe të rriturit e tjerë të miratuar mund të lidhen me aplikacionin e tyre të lajmëtarëve për t’u futur në fëmijët e tyre. Gjithashtu, nëse fëmijët raportojnë përmbajtje të papërshtatshme, prindërit ose kujdestari i tyre do të njoftohen. Facebook thotë se aplikacioni është dizajnuar gjithashtu të jetë në përputhje me Aktin e Privatësisë dhe Mbrojtjes së Fëmijëve Online (COPPA). Përkundër këtyre kontrolleve prindërore, Facebook ende është kritikuar për krijimin e një aplikacioni për fëmijët nën 13 vjeç, gjë që mund të ushqejë varësinë e fëmijëve në mediat sociale që nga mosha e hershme. 

© ZHURNAL 12.01.2018, 14:13 | Z.H. | 2,459 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."