Përplasja maxhorancë-opozitë, bllokohet Reforma në Drejtësi
shqiperia
Përplasja maxhorancë-opozitë, bllokohet Reforma në Drejtësi

Përplasja maxhorancë-opozitë, bllokohet Reforma në Drejtësi

Situata e tensionuar mes maxhorancës dhe opozitës mund të sjellë një tjetër ngërç ligjor në procesin e përzgjedhjes dhe votimit të anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë të Gjyqësorit.

Në Kushtetutë është parashikuar që përzgjedhja e kandidatëve të bëhet me anë të një nënkomisioni, i cili përbëhet nga 5 anëtarë, 3 nga maxhoranca dhe 2 nga opozita. Por, në rast se partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste vendosin të bojkotojnë Kuvendin, atëherë procesi pritet të mbesë pezull.

Me depozitimin e kandidaturave për KLGJ-në dhe KLP-në, sipas Kushtetutës së miratuar me 140 vota në Parlament, procesi tanimë është në dorën e Sekretarit të Përgjithshëm të Kuvendit.

© ZHURNAL 12.01.2018, 22:59 | T.E. | 833 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."