ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Me propozim konkret në tavolinë, Nimic më 17 janar do të fillojë raundin e ri të bisedimeve

Të preokupuar me problemin e emrit me fqiun verior Greqia në muajt e fundit ka vënë disa linja të kuqe, kryeministri Zaev megjithatë me entuzijazëm ka deklaruar se për të nuk ekzistojnë linja të kuqe për emrin, në intervistën e tij për mediat në Athinë ka thënë se probl

4161209.jpg

Shkup, 12 janar - Me propozim projekt në tavolinë, Nimic më 17 janar do të fillojë raundin e ri të bisedimeve për emrin, shefat e diplomacive Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kocias mbrëmë pas takimit në Selanik kanë shprehur optimizëm për një zgjidhje të mundëshme, transmeton Zhurnal.mk

Por nuk kanë treguar se cfarë përfshinë ajo iniciativë në korniza në të cilën do të ketë tejkalim të dallimeve rreth emrit.

Të preokupuar me problemin e emrit me fqiun verior Greqia në muajt e fundit ka vënë disa linja të kuqe, kryeministri Zaev megjithatë me entuzijazëm ka deklaruar se për të nuk ekzistojnë linja të kuqe për emrin, në intervistën e tij për mediat në Athinë ka thënë se problemi i emrit mund të zgjidhet në gjashtë muajt e parë të këtij viti.

Edhe pse Shkupi dhe Athina megjithatë fillojnë raund të ri të bisedimeve më 17 janar, konsultimet dhe marrëveshjet i mbajnë në diskrecion duke thënë se do ketë një zgjidhje kreative e ndoshta nuk do varet vetëm nga negociatori Metju Nimic.

Mediat shqiptare duke u thirur në burime diplomatike kanë thënë se zv.kryeministri Osmani ka marrë propozim konkret për ndryshim të emrit nga pala greke, propozimi ka qenë shumë ndryshe nga ato që spekuloheshin nga mediat greke kohëve të fundit.

Ndërkohë që shefi i diplomacisë greke ka thënë më parë se nuk është i nevojshëm referendum as në Maqedoni e as në Greqi dhe se për ndonjë vendim të tillë nuk ka nevojë pasiqë pala greke ka qeveri stabile.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 21:20  | T.E. | 2,300 i lexuar

 

 

 

Në Ditën e Shkopit të Bardhë, kryetari Taravari në vizitë te Shoqata e të verbërve “Realiteti”

Gostivar, 15 tetor - Në Ditën ndërkombëtare të personave të verbër, kryetrari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari vizitoi zyrën e Shoqatës së personave të verbër dhe me shikim të dëmtuar “Realiteti” – Gostivar.

“Sot është 15 Tetori, dita botërore e personave të verbër, që njihet si Dita e shkopit të bardhë, andaj e përzgjodhëm pikërisht këtë ditë për të bashkëbiseduar dhe për tu njohur me hallet dhe nevojat anëtarëve të kësaj  shoqate. Më informuan se janë të ftuar në garat në ‘Gold ball' në Sarajevë. Me këtë rast ne si Komunë i mbështesim për udhëtimin dhe qëndrimin atje, si dhe urojmë që të shënojnë sa më shumë fitore. Po ashtu do tua plotësojmë edhe një kërkesë, respektivisht nevojë, do t’ua rinovojmë mjediset e Shoqatës së shpejti, menjëherë  pas përfundimit të tenderit” – theksoi kryetari Taravari.

Kryetari i shoqatës Realiteti , Xhevat Fejzuli, shprehu kënaqësinë për vizitën e dytë të kryetarit Taravari, si dhe shprehu falënderime për përkrahjen e vazhdueshme.
“Shoqata jonë numëron 62 anëtarë. Falënderojmë kryetarin që na mundëson pjesëmarrjen në garat në Sarajevë dhe uroj dhe shpresoj se do të shënojmë rezultate të kënaqshme.”, u shpreh kryetari Fejzuli.

Komuna e Gostivarit për anëtarët e shoqatës Realiteti, siguroi fanella me logon e komunës, të cilat do t’i shfrytëzojnë për pjesëmarrje në garat në Sarajevë.

Vlen të theksohet edhe se prej sot, një zyrë në objektin e NP” Komunalec”,  iu dorëzua në shfrytëzim Shoqatës për personat me nevoja të posaçme “Bashkërisht Mundemi “.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 23:04  | T.E. | 2.169 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.