Murtezani: Nëse Ivanov përdor "veton" për Shqipen, do të dëmtojë vetën dhe partinë e tij
maqedonia
Murtezani: Nëse Ivanov përdor "veton" për Shqipen, do të dëmtojë vetën dhe partinë e tij

Murtezani: Nëse Ivanov përdor "veton" për Shqipen, do të dëmtojë vetën dhe partinë e tij

Shkup, 12 janar - Presidenti Ivanon nuk besoj se do ripërsërisë gabimin e parë që bëri me bllokimin e mandatit për formimin e Qeverisë. Tendenca eventuale e tij për të ribllokuar apo penguar Ligjin për përdorin e gjuhëve, do të degradojë edhe më shumë atë si Kryetar shteti, por do të dëmtojë edhe më shumë partinë e tij të cilës i përket, kështu vlerëson në një prononcim për Zhurnal, Hasim Murtezani, doktorantë i shkencave të sigurisë.

"Një ndër gabimet fatale të Vmro-s që reflektoj dhe me humbje të thellë në zgjedhje, ishte qasja e saj me një retorik politike diskriminuese dhe mospranuese të shqiptarëve për ti trajtuar barabarësisht në shtet, duke pērfshirë këtu dhe mos pranimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare", thotë Murtezani. 

Sipas tij, presidenti Ivanon dukshëm ka përcjell në mënyrë tëvazhdueshme politikat e partisë së tij dhe këtë më e kanë të qartë dhe qytetarët e vendit. 

"Prandaj themi se VMRO nëse pretendon të marë pushtetin, duhet detyrimishtë të ndryshoj qasjen ndaj shqipëtarëve si popull autokton shumë vendimarës në shtet. As rënia e VMRO-s dhe as ngritja e LSDM-s nuk ishte e rastësishme, atë e bëri faktori politik shqiptar përmes votuesëve", theksoi Hasim Murtezani, ekspertë i sigurisë.

© ZHURNAL 12.01.2018, 19:30 | D.J. | 4,979 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."