« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Murtezani: Nëse Ivanov përdor "veton" për Shqipen, do të dëmtojë vetën dhe partinë e tij
haso.jpg

Shkup, 12 janar - Presidenti Ivanon nuk besoj se do ripërsërisë gabimin e parë që bëri me bllokimin e mandatit për formimin e Qeverisë. Tendenca eventuale e tij për të ribllokuar apo penguar Ligjin për përdorin e gjuhëve, do të degradojë edhe më shumë atë si Kryetar shteti, por do të dëmtojë edhe më shumë partinë e tij të cilës i përket, kështu vlerëson në një prononcim për Zhurnal, Hasim Murtezani, doktorantë i shkencave të sigurisë.

"Një ndër gabimet fatale të Vmro-s që reflektoj dhe me humbje të thellë në zgjedhje, ishte qasja e saj me një retorik politike diskriminuese dhe mospranuese të shqiptarëve për ti trajtuar barabarësisht në shtet, duke pērfshirë këtu dhe mos pranimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare", thotë Murtezani. 

Sipas tij, presidenti Ivanon dukshëm ka përcjell në mënyrë tëvazhdueshme politikat e partisë së tij dhe këtë më e kanë të qartë dhe qytetarët e vendit. 

"Prandaj themi se VMRO nëse pretendon të marë pushtetin, duhet detyrimishtë të ndryshoj qasjen ndaj shqipëtarëve si popull autokton shumë vendimarës në shtet. As rënia e VMRO-s dhe as ngritja e LSDM-s nuk ishte e rastësishme, atë e bëri faktori politik shqiptar përmes votuesëve", theksoi Hasim Murtezani, ekspertë i sigurisë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 19:30  | D.J. | 3,931 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !?
Vajza e Gjyste Vulajt tregon gjoksin, ndizet rrjeti...
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.