ZBARDHEN DETAJET Takimi me Presidenten kroate, çfarë i kërkoi Meta për Ballist Morinën
shqiperia
Zbardhen detajet Takimi me Presidenten kroate, çfarë i kërkoi Meta për Ballist Morinën

Zbardhen detajet Takimi me Presidenten kroate, çfarë i kërkoi Meta për Ballist Morinën

Zagreb, 12 janar - Që prej ditës së djeshme, Presidenti i Republikës Ilir Meta ndodhet në një vizitë zyrtare në Kroaci ku është takuar me homologen e tij , Kolinda Grabar-Kitarovic.

 

Përveç marrëdhënies mes dy shteteve, në fokus të takimit ka qenë dhe Ballist Morina, i cili ndodhet i arrestuar në ketë vend.

 

Gjetja e një zgjidhjeje për rastin në fjalë u disktutua mes Presidentit Meta dhe Kitarovic deri në pritje të vendimit të radhës.

Meta kërkoi takim ambasadoren kroate në Shqipëri kur Ballist Morina ishte drejt ekstradimit në Serbi.Pas këtij takimi Pas këtij takimi, Kroacia anuloi vendimin për esktradim.

© ZHURNAL 12.01.2018, 19:50 | T.E. | 2,859 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."