Nga “anatemimi” deri te “hyjnizimi” i Molliqajt
kosova
Nga “anatemimi” deri te “hyjnizimi” i Molliqajt

Nga “anatemimi” deri te “hyjnizimi” i Molliqajt

Flamur Kuçi

Se do të vie koha që shoqëria “demokratike” kosovare, do ta cilësojë dikë brenda Vetëvendosjes si liberal, si të shtypur e të linçuar, këtë nuk do ta besonte as optimisti më sy-mbullur. Por, ja që erdhi kjo kohë, dhe merreni me mend, liberali, i linçuari e i opresionuari nga vet partia e tij, është Dardan Molliqaj, ish-sekretari organizativ i VV-së, deri pak para zgjedhjeve të përgjithshme.

Gjithsecilit prej nesh i kujtohet shumë mirë i ashtuquajturi “anarkisti”, tashmë liberali Molliqaj, kur në janarin e 2015-tës, i pati dhënë ultimatum policisë së Kosovës, e po ashtu e pati nxjerrë me forcë nga vetura një zyrtar qeveritar, ku më pas turma e trimëruar nga ky veprim i tij, ia demoluan tërësisht veturën (në po të njejtën protestë, Albin Kurti u qëllua me grushte nga pjestarët e PK-së). Pas këtyre veprimeve nuk la kush nga shoqëria civile e nga klasa politike pa kërkuar burgosjen e tij, madje nga militantët partiakë të partive në pushtet, në rrjetet sociale bëhej thirrje për likuidimin fizik të tij. I njohur si shkaktari kryesor për prishjen e koalicionit me AAK-në dhe Nismën, mos-afrimin me LDK-në para zgjedhjeve të Qershorit 2017. Po i njejti, që përkundër se kishte fletarrest të lëshuar për një kohë të gjatë, punonte e jepte intervista nga zyra e tij, plotësisht i pa-penguar nga organet e rendit. Këto dhe shumë veprime të tjera të Dardanit, bënë që të fitonte antipatinë e shumicës së shoqërisë e simpatinë e shumicës së antarëve dhe aktivistëve (siç.) të Vetëvendosjes.

Por, si erdhi deri te ndryshimi i mendimit të shumicës, për Dardanin? Si e fitoi ai simpatinë e të gjithëve, sa hap e mbyll sytë? A i erdhi këtij social-demokrati ndonjë frymëzim brenda natës dhe u dashurua në kapitalizëm, apo prej kohësh po ndiqte një strategji të tillë? Shkaku kryesor pse ndodhi ky ndryshim i përceptimit të figurës së Molliqajt është fare i kuptueshëm – doli kundër Albin Kurtit dhe kundër unitetit të partisë. Njejtë kishte fituar simpatinë edhe Ilir Deda, Arben Gecaj e Ajnishahe Halimi – e cila pati thënë se Molliqaj i kishte kërkuar të bënte autokritikë dhe se sekretariati në krye të të cilit ishte ai, po përdorte metoda diktatoriale për të ushtruar kontrollin, mbi të gjithë antarët e lëvizjes.

Prej kohësh tashmë ishte vërejtur një lidhje e veçantë e ish-sekretarit të VV-së dhe të televizionit të Devolli Corporation, respektivisht të Baton Haxhiut, ku sa herë që kishte nevojë për promovim, i rezervoheshin orë të tëra televizive në një nga televizionet më të shikuara në vend. Të njejtën e bëri Batoni natën kur Dardani e çuditi tërë opinionin publik me rrefënjat e tij se si i ishte ngushtuar hapësira brenda partisë, se si Kurti kishte dashur të bënte koalicon me PDK-në, apo se sa e kishte pagën secili prej antarëve të VV-së. Bile për habinë e të gjithëve, të cilët ishin mësuar të dëgjonin nga ai, për çdo gjë, “Albini, Albini” gjatë emisionit ndryshoi diskurs dhe filloi ta quante “z. Kurti”. Në fakt, është e njohur për publikun, se paga më e lartë në lëvizjen Vetëvendosje ishte pikërisht ajo e ish-sekretarit organizativ, që mendohet edhe të jetë fillimi i plasaritjeve në mes të Albin Kurtit si themelues  i saj, dhe krahut tashmë të quajtur krahu Molliqaj. Sipas antarëve të kryesisë Albini kishte kërkuar uljen e pagave të disa antarëve, që kishin pagat e larta dhe heqjen e privilegjeve që ata i gëzonin. Ai njihet si një prej politikanëve më parimorë në skenën politike kosovare (nëse ka ndonjë tjetër, të tillë) dhe i cili kishte kërkuar që edhe donacionet që jepen për VV-në të jenë në shuma sa më të vogla, por nga një numër më i madh aktivistësh. E si mund t’i konvenojë kjo, disa prej antarëve të akomoduar mirë brenda strukturave udhëheqëse të partisë, veçanërisht atyre të ardhur nga FER-i, si Dardan Sejdiu që u dorëhoq nga pozita e zv. kryetarit të komunës për t’u zgjedhur me çdo kusht deputet, apo si Fisnik Ismaili, që po qahet se ka mundur të fitoi shumë para, nga sllogani “#mezemër “, pasi që, do t’ja kishte shitur ndonjë partie tjetër. Kurse Driton Çaushi që pas dështimit personal në komunën e tij, paradoksalisht e fajëson Albin Kurtin e ca aktivistë të tjerë për mospëkrahje e dorëhiqet, duke dalë kështu pikërisht në anën e atyre që deri dje e udhëhoqën partinë, apo Aida Dërguti që pas moskandidimit për kryetare komune, përsëri e fajësoi dhe e ofendoi rëndë themeluesin e VV-së. Visar Ymeri, një njeri shtat-lartë, por frikacak, siç duket iu nënshtrua shantazheve dhe presioneve, duke i dhënë fund kështu karrierës së tij politike që e ndërtoi në krah të kryetarllëkut të falur. E Frashër Krasniqi ashtu siç pritej, ndjekësi i metodave e i shkollës së ish-sekratarit organizativ, nuk kishte se si të rreshtohej ndryshe. Shpresoj se Shpend Ahmeti nuk do të bie aq poshtë sa të shkoj pas Molliqajt i cili në një takim privat të VAN-it të atëhershëm, në prani të shumë antarëve i pati thënë “mshele gojën”.

Shihet se tashmë ekzistojnë dy koncepte, dy grupe, dy drejtime – që me shumë mundësi janë social-demokratët në njërën anë, e kapitalistët në anën tjetër; modestia e meritokracia në njërën anë, e privilegjet në anën tjetër; fjalori i pasur – e i pastër karshi fjalorit banal e denigrues Molliqaj-Ismaili; dëshira e vullneti për ndryshim e ardhje në pushtet karshi përjashtimit, grushteve, ultimatumeve e tërheqjeve zvarrë.

Në këtë mënyrë, për shumicën e popullit të Kosovës, me dobësimin e Vetëvendosjes, zbehet edhe shpresa për një Kosovë më të mirë, për një shtet të së drejtës e me sovranitet, për një qeverisje me duar të pastra, për një rini me perspektivë e për një të ardhme më të ndritur. Partia më e votuar në vend, që për hir të së vërtetës shumicën e votave i ka marrë nga shtresa e varfër dhe e pakënaqur e shoqërisë, po rrënohet nga brenda, e kësisoji shtresa më e shkelur e më e persekutuar e shoqërisë, po zhgënjehet përsëri.

Vetëvendosja do të dobësohet deri diku pas këtyre largimeve, por e mira e gjithë kësaj është se, do të pastrohet nga të inflitruarit e nga lakmitarët një herë e mirë. Kujto fjalët e Kadri Veselit në Kuvend – “Kom me ju ngi SHIK, këtë mandat”. Sofrën veç e ka shtruar, e sa është “zemërgjerë” mbetet të shihet.

© ZHURNAL 12.01.2018, 19:30 | B.M. | 1,506 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."