Flet Donald Lu: Dosja Tahiri, sjellim ekspertët e FBI-së. Po ndjekim edhe Shullazin e Lul Berishën
shqiperia
Flet Donald Lu: Dosja Tahiri, sjellim ekspertët e FBI-së. Po ndjekim edhe Shullazin e Lul Berishën

Flet Donald Lu: Dosja Tahiri, sjellim ekspertët e FBI-së. Po ndjekim edhe Shullazin e Lul Berishën

Tiranë, 12 janar - Ambasadori amerikan në vendin tonë Donald Lu  ka deklaruar pas takimit me  ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj  dhe ambasadoren e  BE-së, Romana Vlahutinin “se çështja e  Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor, e në këtë pikë SHBA-të janë të gatshme të ofrojnë edhe prokurorë të FBI-së, për ta hetuar.”

Ambasadori Lu për Fax News” është shprehur se 'ambasada vijon të ndjekë nga afër edhe çështje të tjera  të rëndësishtme në vend, si ato Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të Apelit në Durrës'.

 “Çështja e Z. Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor. Ashtu si vetë Z. Tahiri dhe shumë udhëheqës të tjerë shqiptarë e kanë thënë, kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet. Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës. Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin.”, është shprehur Lu.

© ZHURNAL 12.01.2018, 15:52 | Xh.I. | 1,476 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."